Anastasov and Others - Slovenia - 65020/13
Pritožba, ki se nanaša na presojo ustreznosti nacionalne odškodninske sheme za „izbrisane“ -
izbris pritožbe, postopek pilotne sodbe končan
Dejstva:
V pilotni sodbi Kurić in ostali zoper Slovenijo (GC, 26828/06, 26. 6. 2012) je Sodišče od Slovenije zahtevalo, da vzpostavi ad hoc odškodninsko shemo za državljane bivše SFRJ, ki so bili v nasprotju s pravicami po 8., 13. in 14. členu Konvencije izbrisani iz registra prebivalstva Slovenije. V zadevi istih pritožnikov z dne 12. 3. 2014 glede določitve odškodnine je veliki senat opravil predhodno pozitivno oceno odškodninske sheme, ki jo je v vmesnem času uzakonila Slovenija.
212 pritožnikov konkretne zadeve je bilo ravno tako izbrisanih iz registra prebivalstva, vendar je bil njihov status v vmesnem obdobju urejen bodisi tako, da so pridobili dovoljenje za stalno prebivanje bodisi državljanstvo RS. V pritožbi so navajali, da njihov status ni bil urejen več let in da slovenske oblasti niso uspele pravočasno in ustrezno denarno nadomestiti škode, ki so jo pritožniki utrpeli zaradi izbrisa.
Nihče od pritožnikov ni uporabil pravnih možnosti, ki so jim bile na voljo po odškodninski shemi.
Pravo:
Člen 37/1: Odškodnine, ki jih predvideva ad hoc odškodninska shema (ki znašajo od 20% do 60% individualno prisojenih odškodnin, prisojenih s strani velikega senata v sodbi Kurić), niso ne nerazumne ne nesorazmerne, upoštevaje široko prosto polje presoje, ki pripada državam. Enaka ocena velja za plačilne roke (zneski, ki presegajo 1000 €, bodo zapadli najkasneje v petih letih). Ravno nasprotno, zakon o odškodninski shemi je zagotovil različne oblike povračil/poprav škode, ki so usmerjene v reintegracijo izbrisanih v slovensko družbo.
Ob upoštevanju resolucije CM/ResDH(2016)112 Sveta ministrov, iz katere izhaja, da je organ, pristojen za nadzor na izvrševanjem pilotnih sodb ocenil, da so ukrepi, ki jih je bila država dolžna sprejeti po 46/1 členu Konvencije na podlagi sodbe GC z dne 26. 6. 2012, zadostni in ustrezni, je tudi Sodišče ocenilo, da sprejeti zakon v načelu ustvarja pogoje za učinkovito odškodninsko varstvo oškodovancev, za katere je Sodišče v pilotni sodbi ugotovilo, da so jim bile kršene pravice po 8., 13. in 14. členu Konvencije.
V opisanih okoliščinah Sodišče ugotavlja, da so bile zadeve v konkretni in ostalih odprtih zadevah, ki so jih vložili pritožniki - izbrisani, ki so svoj status v vmesnem času že uredili, v smislu člena 37/1-b Konvencije rešene in da nadaljevanje preverjanja teh primerov ni več upravičeno (seveda brez pomena, ki bi onemogočal ponovno odprtje zadeve, če bi se okoliščine spremenile). Sodišče je zato končalo postopek s pilotno sodbo glede tistih zadev zoper Slovenijo, v katerih so izbrisani svoj status že uredili.
Sklep:
Pritožbo se izbriše iz seznama zadev; postopek v zvezi s pilotno sodbo se zaključi.
Full & Egal Universal Law Academy