Avis juridique important
DOKUMENTER VEDROERENDE KONGERIGET SPANIENS OG REPUBLIKKEN PORTUGALS TILTROEDELSE AF DE EUROPAEISKE FAELLESSKABER, AKT VEDROERENDE VILKAARENE FOR KONGERIGET SPANIENS OG REPUBLIKKEN PORTUGALS TILTRAEDELSE OG TILPASNINGERNE AF TRAKTATERNE, ARTIKEL 210
EF-Tidende nr. L 302 af 15/11/1985 s. 0086
++++
Artikel 210
1 . Kommissionen fastlaegger under iagttagelse af gaeldende bestemmelser , herunder navnlig dem , der vedroerer faellesskabsforsendelse , fremgangsmaader for det administrative samarbejde med det formaal at sikre , at varer , der opfylder betingelserne herfor , fra den 1 . marts 1986 nyder fordel ved den i denne akt fastsatte fjernelse af told og afgifter med tilsvarende virkning og af kvantitative restriktioner og foranstaltninger med tilsvarende virkning .
2 . Indtil den 28 . februar 1986 skal de bestemmelser i overenskomsten af 1972 mellem Det europaeiske oekonomiske Faellesskab og republikken Portugal og i senere protokoller , som vedroerer toldordningen , fortsat vaere gaeldende for samhandelen mellem Faellesskabet i dets nuvaerende sammensaetning og Portugal .
3 . Kommissionen fastlaegger de bestemmelser , der fra den 1 . marts 1986 skal gaelde for samhandelen inden for Faellesskabet med varer , der er frembragt i Faellesskabet , og til hvis fremstilling er medgaaet :
- produkter , for hvilke der ikke er blevet opkraevet told eller afgifter med tilsvarende virkning , som var gaeldende for disse produkter i Faellesskabet i dets nuvaerende sammensaetning eller i Portugal , eller for hvilke disse told - eller afgiftsbeloeb er blevet helt eller delvis godtgjort ;
- landbrugsprodukter , der ikke opfylder betingelserne for at kunne omsaettes frit i Faellesskabet i dets nuvaerende sammensaetning eller i Portugal .
Ved fastsaettelsen af disse bestemmelser tager Kommissionen hensyn til de i denne akt fastlagte regler for fjernelsen af told mellem Faellesskabet i dets nuvaerende sammensaetning og Portugal og for republikken Portugals gradvise gennemfoerelse af den faelles toldtarif og bestemmelser vedroerende den faelles landbrugspolitik .
Top