Sammendrag
Dommens præmisser
Afgørelse om sagsomkostninger
Afgørelse
Nøgleord
1 . Landbrug _ monetaere udligningsbeloeb _ smoer fra offentligt lager _ salg til nedsat pris til forarbejdningsvirksomheder _ nedsatte monetaere udligningsbeloeb _ formaal _ tilpasning til de priser der er repraesentative for varernes handelsvaerdi
( Kommissionens forordning nr . 1259/72 , art . 20 )
2 . Landbrug _ monetaere udligningsbeloeb _ smoer fra offentligt lager _ salg til nedsat pris til forarbejdningsvirksomheder _ nedsatte monetaere udligningsbeloeb _ udbetaling ved udfoersel og opkraevning ved genindfoersel _ anvendelse af smoerret efter genindfoersel i strid med faellesskabsbestemmelserne _ berigtigelse af de monetaere udligningsbeloeb der opkraeves ved genindfoerslen _ tilsvarende forpligtelse til at berigtige de udligningsbeloeb der udbetales ved udfoersel
( Raadets forordning nr . 974/71 ; Kommissionens forordning nr . 1259/72 , art . 20 )
Sammendrag
§ 1_Processprog : § LU : § 1627 § LU : 1 . Anvendelse i henhold til artikel 20 i forordning nr . 259/72 om afsaetning af smoer til nedsatte priser til visse forarbejdningsvirksomheder inden for Faellesskabet paa lagersmoer _ solgt paa de i denne forordning fastsatte betingelser _ af monetaere udligningsbeloeb , der er betydeligt lavere end normalt foreskrevet for smoer til konsum , er ikke omfattet af de ved forordningen indfoerte foranstaltninger til fremme af afsaetning af lagersmoer , men falder ind under de almindelige regler , der gaelder for ordningen med monetaere udligningsbeloeb . Den naevnte artikel 20 har foelgelig til formaal at tilpasse de monetaere udligningsbeloeb til den pris for de paagaeldende produkter , der er udtryk for deres handelsvaerdi , som er blevet nedsat paa grund af begraensningerne for produkternes endelige anvendelse . Hvis disse begraensninger ikke overholdes , faar smoerret atter sin normale handelsvaerdi , og begrundelsen for at nedsaette de monetaere udligningsbeloeb forsvinder .
2 . Naar toldmyndighederne i en medlemsstat ved udfoersel og genind- foersel af lagersmoer , som er koebt til nedsat pris hos denne medlemsstats interventionsorgan , henholdsvis har udbetalt og opkraevet nedsatte monetaere udligningsbeloeb i henhold til artikel 20 i forordning nr . 2059/72 , og naar de efter at have konstateret , at smoerret ikke efter genindfoersel er blevet anvendt i overensstemmelse med det i forordningen fastsatte formaal og inden for de i forordningen fastsatte frister , efterfoelgende har opkraevet forskellen mellem de nedsatte monetaere udligningsbeloeb og det fulde monetaere udligningsbeloeb , skal de efterfoelgende udbetale forskellen mellem de fulde monetaere udligningsbeloeb og de nedsatte monetaere udligningsbeloeb , der er udbetalt ved udfoerslen .
Dommens præmisser
1 Ved kendelse af 31 . marts 1982 , indgaaet til Domstolen den 19 . maj s.aa ., har Finanzgericht Hamburg i medfoer af EOEF-traktatens artikel 177 stillet et praejudicielt spoergsmaal vedroerende fortolkningen af Raadets forordning nr . 974/71 af 12 . maj 1971 om visse konjunkturpolitiske foranstaltninger , der skal traeffes inden for landbrugssektoren som foelge af den midlertidige udvidelse af graenserne for kursudsving i visse medlemsstaters valutaer ( EFT 1971 I , S . 231 ), samt af Kommissionens forordning nr . 1259/72 af 16 . juni 1972 om afsaetning af smoer til nedsatte priser til visse forarbejdningsvirksomheder inden for Faellesskabet ( EFT 1972 II , s . 539 ).
2 Dette spoergsmaal er blevet rejst under en sag mellem Forbundsrepublikken Tysklands toldmyndigheder og en belgisk virksomhed , som i 1973 gjorde brug af muligheden efter ovennaevnte forordning nr . 1259/72 for at koebe § 1983_SAG156/82 § LO : § 1638 § LU : smoer til nedsat pris hos det tyske interventionsorgan med henblik paa at lade det forarbejde til smoerfedt og derefter anvende det til fremstilling af finere bagvaerk eller konsumis .
3 Efter at have udfoert smoerret til Belgien og have ladet det forarbejde til smoerfedt , genindfoerte virksomheden det til Forbundsrepublikken Tyskland .
4 Ved udfoerslen til Belgien og derefter ved genindfoerslen til Forbundsrepublikken Tyskland henholdsvis udbetalte og opkraevede de tyske toldmyndigheder nedsatte monetaere udligningsbeloeb i henhold til artikel 20 i forordning nr . 1259/72 .
5 Efter at have konstateret , at smoerret ikke var blevet anvendt i overensstemmelse med det i forordningen fastsatte formaal , efteropkraevede de tyske myndigheder ved genindfoerslen til Tyskland et beloeb svarende til forskellen mellem det nedsatte monetaere udligningsbeloeb og det udligningsbeloeb , der normalt gaelder uden for den ved forordning nr . 1259/72 indfoerte ordning .
6 Ved dom af 28 . juni 1979 ( Corman , sag 217/78 , Sml ., s . 2287 ), har Domstolen fastslaaet , at en saadan efterfoelgende opkraevning er hjemlet i de almindelige regler vedroerende ordningen med monetaere udligningsbeloeb som indfoert ved ovennaevnte forordning nr . 974/71 .
7 Virksomheden , som haevder , at Domstolens betragtninger i ovennaevnte dom gjaldt paa samme maade for saavel udbetalingen som opkraevningen af monetaere udligningsbeloeb , kraevede derefter , at de tyske myndigheder udbetalte forskellen mellem det nedsatte beloeb og det fulde beloeb for udfoerslen fra Forbundsrepublikken Tyskland til Belgien .
8 Virksomheden anlagde sag ved Finanzgericht Hamburg , som har udsat sagen og stillet Domstolen foelgende spoergsmaal :
§ CORMAN/HAUPTZOLLAMTHAMBURG-JONAS § LO : § 1639 § LU : »Skal Raadets forordning nr . 974/71 af 12 . maj 1971 om ordningen med monetaere udligningsbeloeb , jfr . forordning ( EOEF ) nr . 1259/72 , fortolkes saaledes , at det af de almindelige regler om anvendelse af monetaere udligningsbeloeb foelger , at forskellen op til det fulde udligningsbeloeb skal udbetales efterfoelgende , naar der ved udfoersel af smoer fra lager er udbetalt det nedsatte udligningsbeloeb i medfoer af artikel 20 , stk . 1 , i forordning ( EOEF ) nr . 1259/72 , men det af smoerret fremstillede smoerfedt ikke er blevet anvendt i overensstemmelse med forordning ( EOEF ) nr . 1259/72 ' s formaal og frister , hvorfor der efter genindfoersel er foretaget efteropkraevning af forskellen indtil det fulde udligningsbeloeb ,
eller bortfalder en saadan efterfoelgende betaling af forskellen op til det fulde udligningsbeloeb?«
9 Som Domstolen allerede har fastslaaet i dommen af 28 . juni 1979 , er anvendelsen i henhold til artikel 20 i forordning nr . 1259/72 paa lagersmoer _ solgt paa de i denne forordning fastsatte betingelser _ af monetaere udligningsbeloeb , der er betydeligt lavere end normalt foreskrevet for smoer til konsum , ikke omfattet af de ved forordningen indfoerte foranstaltninger til fremme af afsaetning af lagersmoer , men falder ind under de almindelige regler , der gaelder for ordningen med monetaere udligningsbeloeb .
10 Det fremgaar af disse regler , isaer af artikel 2 i forordning nr . 974/71 , at fastsaettelsen af monetaere udligningsbeloeb bl.a . er baseret paa priserne for de paagaeldende produkter . Som det fremgaar af naestsidste betragtning til forordning nr . 1259/72 , har dennes artikel 20 foelgelig til formaal at tilpasse de monetaere udligningsbeloeb til den pris for de paagaeldende produkter , der er udtryk for deres handelsvaerdi , som er blevet nedsat paa grund af begraensningerne for produkternes endelige anvendelse . Hvis disse begraensninger ikke overholdes , faar smoerret atter sin normale handelsvaerdi , og begrundelsen for at nedsaette de monetaere udligningsbeloeb forsvinder .
11 I ovennaevnte dom har Domstolen af de foregaaende betragtninger draget den slutning , at for saa vidt som importoeren ikke inden for de fastsatte frister har fremlagt bevis for , at varen er blevet anvendt efter det bestemmelsesformaal , § 1983_SAG156/82 § LO : § 1640 § LU : som er en forudsaetning for nedsaettelsen af de monetaere udligningsbeloeb , som han skal betale , tilkommer det de kompetente toldmyndigheder i medfoer af Raadets forordning nr . 974/71 at anvende de udligningsbeloeb , der er foreskrevet for smoer , som er afsat til den normale markedspris , og derfor at efteropkraeve forskellen mellem de normale og de oprindeligt opkraevede nedsatte udligningsbeloeb .
12 Hvis den paagaeldende vare ligeledes er blevet udfoert , og der i den anledning er blevet udbetalt nedsatte monetaere udligningsbeloeb , foerer de samme betragtninger til , at der skal ydes supplerende udligningsbeloeb .
13 Kommissionen har i sine indlaeg for Domstolen imidlertid gjort gaeldende , at en saadan udbetaling er i strid med forordning nr . 1259/72 ' s oevrige bestemmelsers aand og formaal , da disse netop tager sigte paa at garantere , at smoerret ikke anvendes til andre formaal end dem , der i henhold til forordningen anerkendes som lovlige .
14 Dette argument maa imidlertid forkastes . Som Domstolen har fremhaevet i den ovennaevnte dom af 28 . juni 1979 , er der ved forordningen indfoert saerlige foranstaltninger for at sikre , at det smoer , der afsaettes til nedsat pris , anvendes efter sin bestemmelse og ikke forhandles frit . I denne henseende er der indfoert en kontrolordning , som omfatter tilvejebringelse af en forarbejdningssikkerhed , der kun frigives paa bestemte betingelser . Det er altsaa ved disse midler og ikke ved hjaelp af monetaere udligningsbeloeb , hvis formaal er et andet end formaalet med forordningens oevrige bestemmelser , at denne tilsigter at undgaa misbrug .
15 Det stillede spoergsmaal maa derfor besvares med , at Raadets forordning nr . 974/71 af 12 . maj 1972 og Kommissionens forordning nr . 1259/72 af 16 . juni 1972 skal fortolkes saaledes , at der efterfoelgende skal udbetales forskellen mellem det fulde monetaere udligningsbeloeb og det nedsatte udligningsbeloeb , der er udbetalt ved udfoersel af smoer fra lager i henhold til artikel 20 , stk . 1 , i forordning nr . 1259/72 , naar smoerret ikke efter genindfoersel er blevet anvendt i overensstemmelse med de i denne forordning fastsatte formaal og frister , og naar der derfor efter genindfoersel er foretaget efteropkraevning af forskellen indtil det fulde monetaere udligningsbeloeb .
Afgørelse om sagsomkostninger
§ CORMAN/HAUPTZOLLAMTHAMBURG-JONAS § LO : § 1641 § LU : Sagens omkostninger
16 De udgifter , der er afholdt af Kommissionen for De europaeiske Faellesskaber , som har afgivet indlaeg for Domstolen , kan ikke godtgoeres . Da sagens behandling i forhold til hovedsagens parter udgoer et led i den sag , der verserer for den nationale domstol , tilkommer det denne at traeffe afgoerelse om sagens omkostninger .
Afgørelse
Paa grundlag af disse praemisser
kender
DOMSTOLEN ( femte afdeling )
vedroerende det spoergsmaal , som er forelagt den af Finanzgericht Hamburg ved kendelse af 31 . marts 1982 , for ret :
Raadets forordning nr . 974/71 af 12 . maj 1971 og Kommissionens forordning nr . 1259/72 af 16 . juni 1972 skal fortolkes saaledes , at der efterfoelgende skal udbetales forskellen mellem det fulde monetaere udligningsbeloeb og det nedsatte monetaere udligningsbeloeb , der er udbetalt ved udfoersel af smoer fra lager i henhold til artikel 20 , stk . 1 , i forordning nr . 1259/72 , naar smoerret ikke efter genindfoersel er blevet anvendt i overensstemmelse med de i denne forordning fastsatte formaal og frister , og naar der derfor efter genindfoersel er foretaget efteropkraevning af forskellen indtil det fulde udligningsbeloeb .
Full & Egal Universal Law Academy