Generaladvokatens forslag til afgørelse
++++
Hoeje Domstol .
1 . Under den foreliggende traktatbrudssag, som Kommissionen har anlagt i fortsaettelse af sin begrundede udtalelse af 31 . januar 1984, har Kommissionen kritiseret Den Hellenske Republik for at have undladt at liberalisere overfoerslerne til de andre medlemsstater af "midler, der er blokeret i Graekenland", som tilhoerer personer, der er bosat eller har hjemsted i de oevrige medlemsstater . I overensstemmelse med de naermere betingelser, der er fastsat i artikel 52 i akten vedroerende Den Hellenske Republiks tiltraedelse af De Europaeiske Faellesskaber ( herefter benaevnt "artikel 52 ") skulle liberaliseringen vaere paabegyndt den 1 . januar 1981 . Tvisten maa efter min opfattelse afgoeres paa grundlag af en fortolkning af tiltraedelsesaktens artikel 52, sammenholdt med bestemmelserne om blokerede midler i de to direktiver, der er udstedt til gennemfoerelse af EOEF-Traktatens artikel 67 ( herefter benaevnt "artikel 67 "). Endvidere maa det undersoeges, om de anfaegtede graeske retsforskrifter og anvendelsen af disse retsforskrifter siden Graekenlands tiltraedelse af Faellesskabet er forenelig med gaeldende EF-ret .
2 . Artikel 52 er indeholdt i det afsnit af tiltraedelsesakten, der vedroerer "den frie bevaegelighed for personer, tjenesteydelser og kapital", og findes i kapitel 2 om "Kapitalbevaegelser og usynlige transaktioner ".
3 . Tiltraedelsesaktens artikel 49 ( herefter benaevnt "artikel 49 ") bestemmer foelgende : "Den Hellenske Republik kan paa de vilkaar og med de frister, der er angivet i artiklerne 50 til 53, udsaette den liberalisering af kapitalbevaegelser, der er fastsat i Raadets foerste direktiv af 11 . maj 1960 om gennemfoerelse af EOEF-Traktatens artikel 67 og i Raadets andet direktiv af 18 . december 1962 om tilfoejelser til og aendring i det foerste direktiv om gennemfoerelse af EOEF-Traktatens artikel 67 ". Som det fremgaar, indeholder artikel 52 en raekke betingelser for overgangsordningen vedroerende anvendelsen af artikel 67 og de to direktiver, der er udstedt til gennemfoerelsen af artikel 67 .
4 . Artikel 52 fastsaetter saaledes en tidsplan for den gradvise liberalisering af de i Graekenland blokerede midler, som tilhoerer personer, der er bosat eller har hjemsted i de oevrige medlemsstater . Kommissionen og Den Hellenske Republik er imidlertid uenige om fortolkningen saavel af begrebet "liberalisering" som af begrebet "blokerede midler ".
5 . Efter Graekenlands opfattelse vedroerer liberaliseringen fordringshavernes ret til at blive genindsat i deres faktiske raadighed over midlerne, men udelukkende paa graesk omraade . Efter Kommissionens opfattelse boer de frigivne midler derimod ogsaa, og navnlig, kunne overfoeres til Faellesskabets oevrige medlemsstater . Jeg er enig med Kommissionen i, at denne fortolkning foelger af tiltraedelsesaktens artikel 51, stk . 2, som bl.a . lyder : "hjemtagning af provenuet ved afvikling af investeringer i fast ejendom beliggende i Graekenland og erhvervet inden tiltraedelsen af personer, der er bosat eller har hjemsted i de nuvaerende medlemsstater, liberaliseres gradvis ved at de paagaeldende transaktioner inddrages under den i artikel 52 fastsatte liberaliseringsordning for midler, der er blokeret i Graekenland" ( 1 ). Meget klarere kan det ikke udtrykkes, at "liberaliseringsordningen" efter artikel 52 ogsaa vedroerer adgangen til at overfoere midlerne, da der i modsat fald ikke ville vaere tale om nogen hjemtagning .
6 . Endvidere maa "blokerede midler" forstaas som et EF-retligt, og ikke, som paastaaet af Den Hellenske Republik, et nationalt begreb . Artikel 52, som fastsaetter de naermere vilkaar for liberaliseringen af de blokerede midler, maa nemlig ses i sammenhaeng med artikel 49, hvori der henvises til de to kapitaldirektiver, der er udstedt til gennemfoerelse af Traktatens artikel 67 . Ifoelge kapitaldirektivet fra 1960 skal medlemsstaterne saaledes udstede "de valutabevillinger, der er noedvendige til afslutning eller gennemfoerelse af transaktioner samt til overfoersel mellem valutaindlaendinge i medlemsstaterne i forbindelse med de i kapitel I, liste A til dette direktiv naevnte kapitalbevaegelser" ( 2 ). Blandt de kapitalbevaegelser, der ubetinget skal frigoeres, er paa denne liste under position XL ( som aendret ved direktivet fra 1962 ) naevnt : "Overfoersler i aarlige rater af midler paa spaerrekonti i andre medlemsstater i tilfaelde, hvor kontohaverne er valutaudlaendinge, med et bestemt beloeb eller en bestemt procent af det samlede tilgodehavende, og saaledes at beloebet eller procenten af den paagaeldende medlemsstat, fastsaettes ens for alle ansoegere ".
7 . Begrebet "blokerede midler" er ganske vist ikke defineret nogetsteds i EF-lovgivningen, men som anfoert af Kommissionen boer man i denne forbindelse tage hensyn til den terminologi, som OECD anvender i sin kodeks om liberalisering af kapitalbevaegelser . Artikel 21 i denne kodeks bestemmer :
"i ) Ved 'blokerede midler' forstaas midler, som tilhoerer personer, der er bosat i andre medlemsstater, i overensstemmelse med de ved lov eller bekendtgoerelse fastsatte retsforskrifter i den medlemsstat, hvor midlerne befinder sig, og hvor de er blokeret paa grund af hensynet til betalingsbalancen ." ( 3 )
De blokerede midler er altsaa kendetegnet ved, at en medlemsstat af oekonomiske eller valutariske grunde udsteder et forbud mod fri overfoersel til udlandet af midler, som tilhoerer personer, der er bosat uden for landet, uanset hvorledes midlerne i oevrigt er sammensat ( om det er national eller udenlandsk valuta ) eller hvorfra de hidroerer . Under hensyn til, hvor generelt positionen i nomenklatur XL i kapitaldirektiverne er formuleret, maa man endvidere afvise den graeske regerings argument om, at liberaliseringen kun vedroerer midler hidroerende fra gaver og legater ( uanset art ), samt medgifter og arv . Disse sidstnaevnte midler er nemlig omhandlet i andre saerlige positioner i de to direktivers liste A og er betegnet "kapitalbevaegelser af personlig karakter ".
8 . Det foelger saaledes af formaalet med og opbygningen af de to direktiver til gennemfoerelse af Traktatens artikel 67, at liberaliseringen af de blokerede midler maa antages ogsaa at indebaere adgang til at overfoere midlerne til andre lande, hvorved de naermere vilkaar naturligvis skal fastsaettes under hensyn til det eventuelle behov for beskyttelsesforanstaltninger i henhold til EOEF-Traktaten, navnlig artikel 73 .
9 . I det omfang, blokerede konti, som er reguleret af den anfaegtede graeske retsforskrift, oprettes i EF-borgeres navn, som ikke er bosat i Graekenland, falder de ind under det EF-retlige begreb, som jeg har gennemgaaet i det foregaaende . Den Hellenske Republik er bundet af forpligtelsen i henhold til kapitaldirektiverne og har, i kraft af vedtagelsen af artikel 52, under forhandlingerne forud for tiltraedelsesakten tilsluttet sig gennemfoerelsesbetingelserne . Graekenland skulle foelgelig foretage liberaliseringen i overensstemmelse med de frister og oevrige retningslinjer, der er angivet i artikel 52, dvs . ogsaa for saa vidt angaar adgangen til at overfoere blokerede midler til andre lande .
10 . Endelig bemaerkes, at det angivne formaal med artikel 52 - nemlig at sikre en gradvis liberalisering af blokerede midler i Graekenland med henblik paa disses fuldstaendige ophaevelse - aldeles svarer til den nuvaerende retsstilling, i de oevrige medlemsstater . Hvad angaar betingelsen om den gradvise liberalisering er der nemlig ved de to kapitaldirektiver, som er udstedt til gennemfoerelse af Traktatens artikel 67 - og hvorefter medlemsstaterne gradvis skal afskaffe "restriktioner for kapitalbevaegelser, saafremt kapitalen tilhoerer personer, der er bosat eller har hjemsted i medlemsstaterne" - foretaget en ubetinget frigivelse mht . overfoerslen af blokerede midler, som tilhoerer bosatte i de andre medlemsstater . Ifoelge det af Kommissionen anfoerte, som ikke bestrides af den graeske regering, indeholder ingen af de oevrige medlemsstaters lovgivning forskrifter om saadanne blokerede midler . Tiltraedelsesaktens artikel 52 skal altsaa sikre en gradvis tilpasning af retsstillingen i Graekenland til den, der i forvejen gaelder i de oevrige medlemsstater .
11 . Sammenfattende skal jeg konkludere, at Den Hellenske Republik har tilsidesat sine forpligtelser efter artikel 52 i akten vedroerende Den Hellenske Republiks tiltraedelse af De Europaeiske Faellesskaber, ved inden for den i staevningen omhandlede periode udelukkende at tillade, at blokerede midler frit kan anvendes i Graekenland, men ikke overfoeres i henhold til de betingelser, som er fastsat i tiltraedelsesaktens artikel 52 . Jeg skal i overensstemmelse hermed foreslaa, at den sagsoegte medlemsstat som foelge af det konstaterede traktatbrud tilpligtes at betale sagens omkostninger .
(*) Oversat fra fransk
( 1 ) Mine understregninger .
( 2 ) Artikel 1, min understregning .
( 3 ) Kodeks' ens bilag A, liste A, nr . XV, A ) lyder :
"Fordringshaveren kan af de blokerede midler aarligt frit overfoere et bestemt beloeb eller en bestemt procentdel af de samlede tilgodehavende, som fastsaettes af de paagaeldende medlemsstater . Naevnte beloeb eller procentdel skal i alle tilfaelde fastsaettes ens ." ( Domstolens oversaettelse ).
Full & Egal Universal Law Academy