Sammendrag
Dommens præmisser
Afgørelse om sagsomkostninger
Afgørelse
Nøgleord
Faelles toldtarif _ toldpositioner _ »historiske eller etnografiske samlerobjekter« henhoerende under pos . 99.05 _ begreb _ definition
Sammendrag
Ved samlerobjekter henhoerende under den faelles toldtarifs pos . 99.05 forstaas genstande , der opfylder betingelserne for at kunne optages i en samling , dvs . genstande der er forholdsvis sjaeldne , normalt ikke anvendes i overensstemmelse med deres oprindelige formaal , er genstand for en specialiseret handel , der finder sted uden for den normale omsaetning af lignende , brugbare genstande , samt har en betydelig vaerdi .
Samlerobjekter har historisk eller etnografisk interesse som omhandlet i den naevnte position , naar de betegner et vaesentligt trin i menneskets udvikling , udtrykt ved dets frembringelser , eller belyser et afsnit af denne udvikling .
Dommens præmisser
1 Ved kendelse af 25 . juli 1984 , indgaaet til Domstolen den 8 . august 1984 , har Finanzgericht Baden-Wuerttemberg i medfoer af EOEF-traktatens artikel 177 forelagt to praejudicielle spoergsmaal vedroerende fortolkningen af den faelles toldtarifs pos . 99.05 , der omfatter »historiske [og] etnografiske samlerobjekter« .
2 Spoergsmaalene er blevet rejst under en retssag mellem Erika Daiber ( sagsoegeren i hovedsagen ) og Hauptzollamt Reutlingen , der drejer sig om tariferingen af et brugt automobil af maerket Daimler-Benz , type 300 SL-Coupé , konstruktionsaar 1955 , for hvilket Daiber havde indgivet ansoegning om klarering til fri omsaetning som »historisk samlerobjekt« under den faelles toldtarifs pos . 99.05 .
3 Det fremgaar af forelaeggelseskendelsen , at den indfoerte personmotorvogn siden sin fremstilling ikke er blevet ombygget eller paa anden maade aendret . Vognen er efter importen kun blevet benyttet med henblik paa at holde de mekaniske dele i gang eller for at deltage i saakaldte »veteranbil-traef« .
4 Toldvaesenet bestemte foerst _ ved afgoerelse af 14 . maj 1980 _ at det omhandlede koeretoej skulle tariferes under pos . 99.05 , men aendrede senere opfattelse og opkraevede i henhold til aendringsafgoerelse af 4 . november 1981 told efter satsen for varer henhoerende under den faelles toldtarifs pos . 87.02 A I b ) vedroerende »automobiler til personbefordring« .
5 Efter at Daibers klage herover var blevet afvist den 27 . oktober 1982 , anlagde hun sag ved Finanzgericht Baden-Wuerttemberg . Hun gjorde herunder gaeldende , at tariferingen under den faelles toldtarifs pos . 87.02 A I b ) er uretmaessig , idet koeretoejet efter hendes opfattelse er et teknisk unikum af saavel automobilhistorisk som etnografisk interesse og derfor boer tariferes under pos . 99.05 , hvorved hun anfoerte , at koeretoejets alder i henhold til Toldsamarbejdsraadets Forklarende Bemaerkninger er uden betydning .
6 Hauptzollamt gjorde heroverfor gaeldende , at det omhandlede koeretoej efter indholdet af de naevnte forklarende bemaerkninger samt pos . 99.05 hverken er et samlerobjekt eller en genstand af historisk eller etnografisk interesse , eftersom koeretoejet ikke er saerlig sjaeldent og saaledes ikke er en raritet . Hauptzollamt anfoerte , at et samlerobjekt alene har historisk eller etnografisk vaerdi , saafremt det drejer sig om en original , dvs . at der er tale om et stedligt , tidsmaessigt , materialemaessigt og funktionsmaessigt aegte objekt , som der ikke i tidens loeb maa vaere foretaget aendringer i . Efter Hauptzollamts opfattelse afsluttedes automobilets udvikling i perioden 1920-1925 , hvorved Hauptzollamt anfoerte , at det omhandlede koeretoejs saerlige konstruktionsforhold ( braendstofindsproejtning , rumgitterramme og taghaengslede doere ) ikke repraesenterergrundlaeggende aendringer i automobilets udviklingshistorie , men alene tekniske nydannelser uden historisk interesse .
7 Finanzgericht Baden-Wuerttemberg ansaa den omhandlede personmotorvogn for egnet til at blive optaget i en samling , navnlig i et offentligt museum , hvorved retten lagde til grund , at vognen udstilles i anderkendte transportmuseer samt omtales i faglitteraturen . Retten fandt imidlertid ikke , at vognen kan betragtes som saerlig sjaelden , dvs . ikke som en raritet , eftersom der er bevaret 400 af de i alt 1 400 eksemplarer , der blev fremstillet i 1955 . I oevrigt anfoerte retten , at det paagaeldende koeretoej er af historisk interesse _ om end begraenset til det omraade af historien , der omhandler automobilets udvikling _ paa grund af de saerlige tekniske nydannelser , der belyser et trin i denne udvikling ; imidlertid fandt retten ikke , at Toldsamarbejdsraadets Forklarende Bemaerkninger til kapitel 99 samt til den faelles toldtarifs pos . 99.05 giver et sikkert grundlag for at traeffe afgoerelse om tariferingen af det omhandlede koeretoej , hvorved retten henviste til dettes saerlige egenskaber . Finanzgericht Baden-Wuerttemberg foelte sig herefter foranlediget til at forelaegge Domstolen foelgende praejudicielle spoergsmaal :
»Hvorledes skal begreberne ' samlerobjekter ' og ' [af] historisk og etnografisk [vaerdi] ' i pos . 99.05 i den faelles toldtarif fortolkes :
1 ) Kan en genstand kun anses for ' samlerobjekt ' , naar den er saerlig sjaelden og altsaa udgoer en raritet , eller er det tilstraekkeligt , at genstanden er egnet til at
blive optaget i en efter videnskabelige principper opbygget samling , navnlig et offentligt museum ( museumsegnethed)?
2 ) Skal et originalt samlerobjekt kun anses for ' [af] historisk eller etnografisk [vaerdi] ' , hvis det repraesenterer et afsnit af den almindelige , historiske udvikling hos et eller flere folk og i denne forstand har repraesentativ vaerdi , eller er det tilstraekkeligt , at objektet alene er egnet til at bidrage til historieopfattelsen paa et specielt omraade af historien ( f.eks . automobilkonstruktionen)?«
8 Kommissionen har i sit skriftlige indlaeg for Domstolen anfoert , at de to praejudicielle spoergsmaal har en snaever indbyrdes sammenhaeng , og at det foerste spoergsmaal derfor ikke kan besvares saerskilt . Efter Kommissionens opfattelse kan enhver genstand vaere et »samlerobjekt« , saafremt den har interesse for samlere . En saadan interesse beror imidlertid ikke noedvendigvis paa genstandens sjaeldenhed , alder , oprindelse eller vaerdi , selv om disse momenter kan vaere af en vis betydning ; i virkeligheden er der tale om en subjektivt begrundet interesse , der imidlertid anerkendes af retsfaellesskabet , for saa vidt angaar den konkrete genstand . Det er foelgelig ikke muligt at give en abstrakt og objektiv definition af begrebet »samlerobjekt« uden at tage hensyn til begreberne »historisk [vaerdi]« osv ., for det er netop en saadan vaerdi , der goer en genstand til et »samlerobjekt« . Kommissionen har i denne forbindelse naevnt en raekke egenskaber , paa grundlag af hvilke der i det enkelte tilfaelde kan tillaegges en genstand historisk vaerdi . Navnlig med hensyn til tekniske genstande , saasom automobiler , kan man foerst efter nogen tids forloeb endeligt og med sikkerhed tage stilling til , om de paagaeldende genstande har opnaaet en historisk vaerdi som originale vidnesbyrd om visse trin i den historiske og kulturhistoriske udvikling . Kommissionen har herved endvidere anfoert , at den stoerre sjaeldenhed , en saadan genstand opnaar med tiden , skaber formodning for _ og i nogle tilfaelde begrunder _ at en genstand har historisk vaerdi .
9 Kommissionen har anfoert , at naar det omhandlede koeretoej vurderes i lyset af det anfoerte , bliver resultatet , at koeretoejet ikke er omfattet af pos . 99.05 . For det foerste er vognen i fuldt koeredygtig stand og har dermed ikke det »hvilende« praeg , der kendetegner »samlerobjekter« ; for det andet er der i dag stadig bevaret mere end en tredjedel af de eksemplarer , der blev bygget af den paagaeldende model , hvorved koeretoejet mister enhver historisk og etnografisk interesse . Koeretoejet opfylder tvaertimod de gaeldende normer for automobiltransport og vil med passende vedligeholdelse kunne bruges som transportmiddel paa lige fod med moderne personbiler .
10 Sagsoegeren i hovedsagen har i sit mundtlige indlaeg for Domstolen i foerste raekke taget stilling til begrebet »samlerobjekter« . Sagsoegeren har anfoert , at der herved er tale om genstande , der ikke anvendes , forbruges eller benyttes efter deres formaal , men som er bestemt til varigt at indgaa som udstillingsgenstande i en samling af genstande af samme eller lignende art . Efter sagsoegerens opfattelse bliver en genstand ikke et samlerobjekt , fordi den er saerlig sjaelden og dermed en raritet ; en saadan egenskab foelger derimod af den relative sjaeldenhed , der begrunder , at genstandens vaerdi overstiger vaerdien af materialer , den bestaar af .
11 Sagsoegeren i hovedsagen har dernaest anfoert , at begrebet »[af] historisk [vaerdi]« skal forstaas saaledes , at genstanden skal vaere egnet til at bidrage til historieopfattelsen , hvorved der imidlertid ikke udelukkende menes den almindelige historie , men ogsaa et underomraade af historien , som f.eks . automobilfremstillingens historie . Paa grundlag af dette kriterium maa det omhandlede koeretoej med sine vaesentlige tekniske nydannelser betragtes som et »teknisk unikum« , der er udtryk for et markant udviklingstrin og repraesenterer grundlaeggende aendringer i automobilets udviklingshistorie . Ifoelge sagsoegeren i hovedsagen har det omhandlede koeretoej langt hoejere vaerdi end moderne koeretoejer , idet de i dag bevarede eksemplarer fortrinsvis ejes af samlere .
12 Det bemaerkes , at begge praejudicielle spoergsmaal i virkeligheden rejser et og samme spoergsmaal , nemlig vedroerende fortolkningen af begreberne »samlerobjekter« og »[af] historisk [og] etnografisk [vaerdi]« i den faelles tarifs pos . 99.05 , der opfatter »zoologiske , botaniske , mineralogiske , anatomiske , historiske , arkaeologiske , palaeontologiske , etnografiske og numismatiske samlinger og samlerobjekter« .
13 Som Domstolen gentagne gange har udtalt , skal det afgoerende kriterium for varernes tarifering i almindelighed soeges i deres objektive kendetegn og egenskaber , saaledes som disse fremgaar af ordlyden af den faelles toldtarifs positioner og de hertil hoerende bestemmelser .
14 Det fremgaar endvidere af Domstolens faste praksis , at med henblik paa fortolkningen af den faelles toldtarif udgoer saavel de bestemmelser , der indleder kapitlerne i den faelles toldtarif , som Toldsamarbejdsraadets Forklarende Bemaerkninger vigtige hjaelpemidler til at sikre en ensartet anvendelse af toldtariffen , hvorfor de kan betragtes som gyldige midler til fortolkning af toldtariffen . Fortolkningen af de ovennaevnte toldpositioner skal saaledes ikke alene ske paa grundlag af den faelles toldtarifs ordlyd og opbygning , men tillige under hensyn til , hvad der anfoeres i de naevnte forklarende bemaerkninger .
15 Eftersom den position , der skal fortolkes , tillader toldfri import , maa der tages hensyn til formaalet med toldfritagelsen . Den faelles toldtarifs kapitel 99 hjemler toldfrihed i det oejemed at fremme det internationale samkvem mellem folkene paa kultur- og uddannelsesomraadet , og dette formaal vil vaere bestemmende for fortolkningen af den omhandlede position .
16 Det fremgaar af de forskellige sproglige versioner af pos . 99.05 , at den foerste betingelse for , at en genstand henhoerer under positionen , er , at den i sig selv er egnet til at indgaa i en samling . Saaledes taler den tyske , franske , italienske og nederlandske version om »genstande for samlinger« ( Sammlungsstuecke , objets pour collections , oggetti da collezione , voorwerpen voor verzamelingen ), den graeske version taler om »genstande fra samlinger« ( eídh syllogvn ), og den engelske og danske version taler om »samlerobjekter« ( collectors pieces , samlerobjekter ). Fortolkningen af dette begreb skal som udgangspunkt ske i overensstemmelse med princippet om , at tariferingen foretages paa grundlag af varernes objektive kendetegn og egenskaber .
17 Det bemaerkes for det foerste , at det fremgaar af Toldsamarbejdsraadets Forklarende Bemaerkninger til kapitel 99 , der omfatter »kunstvaerker , samlerobjekter og antikviteter« , at »stoerstedelen af varerne under naervaerende kapitel ... ofte [er] vaerker eller genstande , hvoraf der kun findes ét eksemplar , eller i det mindste kun meget faa eksemplarer . Varerne er derfor som regel ikke genstand for regelmaessig omsaetning« . Det bemaerkes dernaest , at mens pos . 99.01 og 99.03 , i hvert fald som udgangspunkt , kan antages alene at omfatte unika , gaelder dette ikke for kapitlets oevrige positioner , der f.eks . omfatter originale stik og litografier , antikviteter og ikke-gangbare frimaerker , der ikke behoever at vaere unika .
18 Heraf foelger , at for at en genstand skal vaere egnet til at indgaa i en samling som omhandlet i pos . 99.05 , skal den have en vis sjaeldenhedsvaerdi . Genstande , der tidligere er blevet seriefremstillet , men i dag kun findes i et lille antal og derfor ikke kan koebes naar som helst , opfylder foelgelig denne betingelse .
19 Det bemaerkes endvidere , at genstande , der henhoerer under kapitel 99 , ifoelge Toldsamarbejdsraadets Forklarende Bemaerkninger » ... som regel [er] genstand for en specialiseret handel ( f.eks . frimaerker og antikviteter ). Varerne har ofte en bety delig vaerdi , der slet ikke staar i forhold til vaerdien af de materialer , hvoraf de bestaar« .
20 Det fremgaar heraf , at de paagaeldende genstande yderligere _ som udslag af den ovennaevnte egenskab _ er kendetegnet ved , at de ikke er genstand for regelmaessig omsaetning og i givet fald kan opnaa en betydelig vaerdi .
21 Det bemaerkes endelig , at samlerobjekter er kendetegnet ved , at de normalt ikke anvendes i overensstemmelse med deres oprindelige formaal , hvorved det dog ikke er udelukket , at de kan have bevaret deres brugbarhed .
22 Imidlertid bemaerkes , at en genstand ikke kan tariferes under pos . 99.05 , udelukkende fordi den har de egenskaber , der kendetegner et »samlerobjekt« som defineret i det foregaaende . Genstanden skal endvidere have »historisk [eller] etnografisk [vaerdi]« . En saadan vaerdi tilkommer i henhold til Toldsamarbejdsraadets Forklarende Bemaerkninger til pos . 99.05 »genstande , der kan tjene til studium af nutids- eller fortidsfolkeslags virksomhed , saeder og skikke , f.eks . mumier , sarkofager , vaaben , genstande med tilknytning til religion , beklaedningsgenstande mv , genstande anvendt af primitive folkeslag og genstande , der har tilhoert beroemtheder« .
23 Det bemaerkes _ og det er for saa vidt ikke noedvendigt at sondre mellem begreberne »historisk« og »etnografisk« _ at hverken pos . 99.05 efter sin ordlyd eller de ovennaevnte forklarende bemaerkninger kan forstaas som alene omfattende den politiske historie . Historiebegrebet omfatter menneskehedens udvikling _ og dermed de menneskelige frembringelser _ inden for alle omraader .
24 Heraf foelger , at en genstand , der belyser menneskets frembringelser , herunder paa teknikkens omraade , kan vaere af historisk eller etnografisk interesse som omhandlet i den faelles toldtarifs pos . 99.05 , naar den betegner et vaesentligt trin i menneskehedens udvikling , udtrykt ved dens frembringelser , eller belyser et afsnit af denne udvikling .
25 De praejudicielle spoergsmaal skal herefter besvares saaledes :
_ Ved samlerobjekter henhoerende under den faelles toldtarifs pos . 99.05 forstaas genstande , der opfylder betingelserne for at kunne optages i en samling , dvs . genstande der er forholdsvis sjaeldne , normalt ikke anvendes i overensstemmelse med deres oprindelige formaal , er genstand for en specialiseret handel , der finder sted uden for den normale omsaetning af lignende , brugbare genstande , samt har en betydelig vaerdi .
_ Samlerobjekter har historisk eller etnografisk interesse , jfr . den faelles toldtarifs pos . 99.05 , naar de betegner et vaesentligt trin i menneskets udvikling , udtrykt ved dets frembringelser , eller belyser et afsnit af denne udvikling .
Afgørelse om sagsomkostninger
Sagens omkostninger
26 De udgifter , der er afholdt af Kommissionen for De europaeiske Faellesskaber , som har afgivet indlaeg for Domstolen , kan ikke godtgoeres . Da sagens behandling i forhold til hovedsagens parter udgoer et led i den sag , der verserer for den nationale domstol , tilkommer det denne at traeffe afgoerelse om sagens omkostninger .
Afgørelse
Paa grundlag af disse praemisser
kender
DOMSTOLEN ( tredje afdeling )
vedroerende de spoergsmaal , der er forelagt af Finanzgericht Baden-Wuerttemberg ved kendelse af 25 . juli 1984 , for ret :
_ Ved samlerobjekter henhoerende under den faelles toldtarifs pos . 99.05 forstaas genstande , der opfylder betingelserne for at kunne optages i en samling , dvs . genstande der er forholdsvis sjaeldne , normalt ikke anvendes i overensstemmelse med deres oprindelige formaal , er genstand for en specialiseret handel , der finder sted uden for den normale omsaetning af lignende , brugbare genstande , samt har en betydelig vaerdi .
_Samlerobjekter har historisk eller etnografisk interesse , jfr . den faelles toldtarifs pos . 99.05 , naar de betegner et vaesentligt trin i menneskets udvikling , udtrykt ved dets frembringelser , eller belyser et afsnit af denne udvikling .
Full & Egal Universal Law Academy