Dommens præmisser
Afgørelse
Nøgleord
Saerlige rettergangsformer _ udsaettelse af en retsakts gennemfoerelse _ foreloebige forholdsregler _ betingelser
( Procesreglementet , art . 83 , stk . 2 )
Dommens præmisser
1 Ved staevning , indgivet til Domstolens justitskontor den 15 . november , 1985 har Erik van der Stijl , tjenestemand i loenklasse A4 ved Kommissionen , anlagt sag med paastand om , principalt , at Kommissionens beslutning om , at ansaette B . Math i stillingen som kontorchef for afdelingen »Inspektion« i direktoratet »Sikkerhedskontrol inden for Euratom« under generaldirektoratet for energi , annulleres .
2 Ved et samme dag indleveret saerskilt dokument har sagsoegeren i medfoer af tjenstemandsvedtaegtens artikel 91 , stk . 4 , fremsat begaering om udsaettelse af naevnte beslutning som foreloebig forholdsregel .
3 Ved en af Kommissionens formand den 3 . november 1983 truffet beslutning blev B . Math udnaevnt i stillingen som kontorchef ( i generaldirektoratet »Energi« , direktoratet »Sikkerhedskontrol inden for Euratom« , afdelingen »Inspektion« ) med virkning fra den 28 . september 1983 . I dom af 7 . oktober 1985 ( van der Stijl mod Kommissionen , 128/84 , Sml . 1985 , s . 3281 ) annullerede Domstolen denne beslutning med henvisning til , at den anvendte procedure i forbindelse med besaettelsen af den omhandlede stilling var ulovlig , idet den ikke opfyldte de i tjenestemandsvedtaegtens artikel 29 , stk . 2 , fastsatte betingelser .
4 Den 16 . oktober 1985 traf Kommisisonen beslutning om med virkning fra den 28 . september 1983 at ansaette B . Math som midlertidigt ansat i loenklasse A3 for et tidsrum paa to aar , forlaenget til den 31 . december 1985 , med henblik paa at fungere som kontorchef for afdelingen »Inspektion« under generaldirektoratet for energi . Samtidig besluttede Kommissionen i de efterfoelgende uger at fortsaette sine droeftelser vedroerende den paabegyndte procedure til besaettelse af den paagaeldende stilling .
5 Sagsoegerens begaering om forloebige forholdsregler gaar i det vaesentlige ud paa , principalt , at Kommissionen tilpligtes at udsaette gennemfoerelsen af beslutningen af 16 . oktober 1985 , indtil Domstolen har truffet afgoerelse i hovedsagen . Subsidiaert har sagsoegeren begaeret , at Kommissionen i forbindelse med den endelige besaettelse af stillingen som kontorchef for afdelingen »Inspektion« tilpligtes at bortse fra den ansaettelsesperiode , B . Math har tilbagelagt som midlertidigt ansat fra den 28 . september 1983 til den 31 . december 1985 , og at Kommissionen tilpligtes at traeffe afgoerelse med hensyn til sagsoegerens klage over den anfaegtede beslutning . Mest subsidiaert har sagsoegeren begaeret , at Domstolen fastsaetter saadanne andre foreloebige forholdsregler , den maatte skoenne noedvendige .
6 Til stoette for , at en udsaettelse af den trufne beslutnings gennemfoerelse er uopsaettelig , har sagsoegeren gjort gaeldende , at han den 14 . november 1985 har indbragt klage over den anfaegtede beslutning . Ansaettelsesmyndighedens begrundede afgoerelse heraf skal foreligge senest den 15 . marts 1986 . Saafremt sagsoegeren straks anlaegger sag ved Domstolen vedroerende en eventuel afvisning af klagen , kan han paa grund af procedurefristerne ikke goere sig haab om , at der afsiges dom om den anfaegtede beslutnings lovlighed foer tidligst i begyndelsen af 1987 . I mellemtiden kan ansaettelsesmyndigheden have truffet beslutninger om den endelige besaettelse af den ledige stilling , og i den forbindelse kan B . Math have deltaget i den paataenkte ansaettelsesprocedure med succes i kraft af den paa ulovlig vis erhvervede stilling som midlertidigt ansat og den paa ulovlig vis optjente anciennitet . Paa grundlag heraf ville nye beslutninger blive truffet , der ville vaere ulovlige som en foelge af den anfaegtede beslutnings ulovlighed , og disse beslutninger ville tvinge sagsoegeren til at indbringe nye klager og anlaegge nye soegsmaal under iagttagelse af de i vedtaegtens artikler 90 og 91 fastsatte frister .
7 Kommissionen har heroverfor anfoert , at beslutningen af 16 . oktober 1985 er den foerste foranstaltning , Kommissionen har truffet for at efterkomme den ovenfor naevnte dom , men ikke udgoer nogen opfyldelse af dommen i sin helhed . Beslutningen har dels til formaal at lovliggoere B . Math ' s personlige stilling , dels sikre en forsaettelse af den paagaeldende tjenestegrens arbejde .
8 Kommissionen har herudover bestridt , at der foreligger uopsaettelighed . Noget uopretteligt tab truer ikke sagsoegeren . Denne kan over for ansaettelsesmyndigheden paa et hvilket som helst trin i den nye procedure til besaettelse af den paagaeldende stilling goere sin naevnte opfattelse gaeldende , hvorefter ansaettelsesmyndigheden ikke boer tage hensyn til B . Math ' s stilling som midlertidigt ansat , og denne opfattelse kan han ogsaa goere gaeldende under klage eller soegsmaal vedroerende den naevnte ansaettelsesprocedure .
9 Det bemaerkes , at , det har vaeret ufornoedent at ivaerksaette bevisfoerelse eller give parterne lejlighed til at fremsaette mundtlige bemaerkninger , idet parterne paa tilstraekkelig maade har gjort deres opfattelser gaeldende i processkrifterne og har fremlagt samtlige de dokumenter , det er noedvendigt at have kendskab til for at traeffe afgoerelse vedroerende begaeringen om foreloebige forholdsregler .
10 Efter procesreglementets artikel 83 , stk . 2 , paahviler det sagsoegeren at godtgoere , dels at der foreligger omstaendigheder , der medfoerer uopsaettelighed , dels at der foreligger grunde , der goer , at den begaerede foreloebige forholdsregel umiddelbart forekommer berettiget .
11 Uden at det er noedvendigt at undersoege den anden betingelse , bestemmelsen opstiller , er det tilstraekkeligt at bemaerke , at sagsoegeren i det foreliggende tilfaelde ikke har anfoert nogen omstaendigheder , der kan godtgoere de begaerede forholdsreglers uopsaettelighed .
12 Af det paa nuvaerende stadium oplyste fremgaar det nemlig , at proceduren med henblik paa besaettelse af stillingen som kontorchef i generaldirektoratet »Energi« , direktoratet »Sikkerhedskontrol inden for Euratom« , afdelingen »Inspektion« , endnu ikke er tilendebragt . Den paagaeldende beslutninger kun en midlertidig foranstaltning , der skal sikre fortsaettelsen af den paagaeldende tjenestegrens arbejde , og hvis varighed er begraenset til den 31 . december 1985 . Sagsoegeren kan paa et hvilket som helst trin i den loebende procedure til stillingens endelige besaettelse goere sin opfattelse gaeldende vedroerende den paastaaede ulovlighed af beslutningen af 16 . oktober 1985 . Da den paagaeldende paastaaede ulovlighed tillige er annullationssoegsmaalets genstand , vil sagsoegeren endvidere automatisk , saafremt der i soegsmaalet gives ham medhold , befinde sig i samme situation som forud for den anfaegtede beslutning . Det maa herefter antages , at sagsoegeren ikke har kunnet godtgoere , at beslutningen af 16 . oktober 1985 paafoerer ham et uopretteligt tab , der berettiger til fastsaettelsen af foreloebige forholdsregler .
13 Da der heller ikke foreligger nogen uopsaettelighed for saa vidt angaar de subsidiaert begaerede forholdsregler , maa begaeringen afvises i sin helhed .
Afgørelse
Af disse grunde
bestemmer
FORMANDEN FOR ANDEN AFDELING
efter at have hoert generaladvokaten og i henhold til procesreglementets artikler 9 , stk . 4 , og 96 :
1 ) Begaeringen om foreloebige forholdsregler tages ikke til foelge .
2 ) Afgoerelsen om sagens omkostninger udsaettes .
Full & Egal Universal Law Academy