Sammendrag
Afgørelse
Nøgleord
++++
Landbrug - faelles landbrugspolitik - foedevarehjaelp - ivaerksaettelse - licitation - sikkerhedsstillelse - forsinket levering - sanktion - tilbageholdelse i den for leveringen stillede sikkerhed ved dennes frigivelse - tilbageholdelse i det beloeb der skal betales for leverancen - ulovligt
(Kommissionens forordning nr. 2200/87, art. 18, stk. 2, og art. 22, nr. 2)
Sammendrag
Som Domstolen har fastslaaet (jf. dom af 12.12.1990, sag C-172/89, Vandemoortele mod Kommissionen, Sml. I, s. 4677), kan en sanktion, selv om den ikke har karakter af straf, kun paalaegges i henhold til en klar og utvetydig hjemmel. Foelgelig boer der ske annullation af en beslutning fra Kommissionen, saafremt der herved foretages tilbageholdelse paa grund af forsinket levering i det beloeb, tilslagsmodtageren har krav paa for betaling af en leverance inden for rammerne af foedevarehjaelpen, mens der i henhold til artikel 18, stk. 2, i forordning nr. 2200/87 kun kan foretages fradrag i dette beloeb, hvis varens kvalitet eller emballering ikke svarer til de fastsatte forskrifter, og forordningens artikel 22, nr. 2, som Kommissionen ikke havde anvendt i det foreliggende tilfaelde, giver mulighed for at sanktionere en forsinket levering ved tilbageholdelse i leveringssikkerheden paa tidspunktet for frigivelsen heraf.
Afgørelse
udtalt og bestemt
1) Kommissionens beslutning af 8. maj 1989, meddelt ved fremsendelsesskrivelse modtaget den 12. maj 1989, om tilbageholdelse af 55 451,50 ECU i et beloeb, som tilkom sagsoegeren for en leverance som led i foedevarehjaelp, annulleres.
2) Kommissionen betaler Haniel Spedition GmbH, Duisburg, 55 451,50 ECU med tillaeg af renter svarende til Kommissionens normale rentesats fra 12. maj 1989.
3) Kommissionen betaler sagens omkostninger.
Full & Egal Universal Law Academy