Tiivistelmä
Avainsanat
1 Oikeudenkäyntimenettely - Oikeudenkäyntikulut - Oikeudenkäyntikulujen vahvistaminen - Huomioon otettavat seikat
(Yhteisöjen ensimmäisen oikeusasteen tuomioistuimen työjärjestyksen 91 artiklan b alakohta ja 92 artiklan 1 kohta)
2 Oikeudenkäyntimenettely - Oikeudenkäyntikulut - Oikeudenkäyntikulujen vahvistaminen - Korvattavat oikeudenkäyntikulut - Käsite - Useamman asianajajan osallistuminen asian hoitoon
(Yhteisöjen ensimmäisen oikeusasteen tuomioistuimen työjärjestyksen 91 artiklan b alakohta ja 92 artiklan 1 kohta)
Tiivistelmä
3 Yhteisöjen tuomioistuimilla ei ole toimivaltaa vahvistaa niitä palkkioita, jotka asianosaisten on maksettava omille asianajajilleen, vaan ne voivat määritellä, mikä osa näistä palkkioista voidaan periä siltä asianosaiselta, joka on velvoitettu korvaamaan oikeudenkäyntikulut. Tästä seuraa, ettei yhteisöjen tuomioistuinten tarvitse ottaa huomioon kansallista hinnastoa, jossa vahvistetaan asianajajien palkkiot, eikä myöskään asianajajien palkkioista mahdollisesti tehtyä sopimusta.
Koska yhteisön oikeudessa ei ole säännöksiä palkkioiden suuruudesta, yhteisöjen tuomioistuinten on arvioitava niiden suuruus vapaasti ottaen huomioon asian kohteen ja laadun, asian merkityksen yhteisön oikeuden kannalta, kyseiseen asiaan liittyvät vaikeudet, sen työmäärän, joka oikeudenkäyntiä edeltävästä menettelystä on voinut aiheutua asianajajalle, ja asianosaisilla asiassa olevat taloudelliset intressit.
4 Silloin kun kyseessä on erityislaatuinen asia, useamman kuin yhden asianajan palkkion voidaan katsoa kuuluvan ensimmäisen oikeusasteen tuomioistuimen työjärjestyksen 91 artiklan b alakohdassa tarkoitettujen välttämättömien kustannusten käsitteeseen.
Full & Egal Universal Law Academy