Tiivistelmä
Avainsanat
Kumoamiskanne - Luonnolliset henkilöt tai oikeushenkilöt - Suoraan ja erikseen luonnollisia henkilöitä tai oikeushenkilöitä koskevat toimet - Säännöstö, jossa otetaan käyttöön kiinteä päivämäärä ennen satovuotta 1993 korjatulle tupakalle myönnetyn palkkion muuntokurssin vahvistamiseksi muutettaessa palkkiota kansalliseksi valuutaksi
(EY:n perustamissopimuksen 173 artiklan 4 kohta ja 189 artikla; komission asetuksen N:o 3477/93 5 artikla, 6 artiklan ensimmäinen luetelmakohta ja 7 artiklan toinen alakohta)
Tiivistelmä
Sellaista kumoamiskannetta ei oteta tutkittavaksi, jonka tupakan jalostusyritykset ovat nostaneet tupakka-alalla sovellettavista maatalouden muuntokursseista annetun asetuksen N:o 3477/93 5 artiklaa, 6 artiklan ensimmäistä luetelmakohtaa ja 7 artiklan toista alakohtaa vastaan siltä osin kuin näissä säännöksissä säädetään, että kun lehtinä myytävälle tupakalle maksettavaa palkkiota muutetaan kansalliseksi valuutaksi, sovellettava muuntokurssi on satovuotta 1993 aikaisemmin korjatun tupakan osalta, jota ei ole palautettu valvonnasta ennen 1.7.1993, viimeksi mainittuna ajankohtana voimassa oleva kurssi.
Tämä asetus on siten yleisesti sovellettava toimenpide perustamissopimuksen 189 artiklassa tarkoitetulla tavalla. Sitä sovelletaan objektiivisesti määriteltyihin tilanteisiin, ja sillä on oikeusvaikutuksia yleisellä ja abstraktilla tavalla määriteltyihin henkilöryhmiin eli kaikkiin niihin tupakka-alalla aktiivisesti toimiviin taloudellisiin toimijoihin, jotka ovat yhteisön sisällä saattaneet valvontaan ennen vuotta 1993 korjattujen satovuosien tupakan, jota ei ole palautettu valvonnasta ennen 1.7.1993.
Tietyissä olosuhteissa jopa normatiivinen toimi, joka soveltuu suurimpaan osaan asianomaisista taloudellisista toimijoista, voi koskea joitakin niistä erikseen edellyttäen, että kyseinen säännös vaikuttaa niihin joidenkin niille tunnusomaisten erityispiirteiden tai sellaisen tosiasiallisen tilanteen takia, jonka perusteella ne erottuvat kaikista muista, mutta asianlaita ei ole näin nyt käsiteltävänä olevassa tapauksessa.
Sitä, että toimi on yleisesti sovellettava ja siis normatiivinen, ei voida kyseenalaistaa yksin sillä perusteella, että on mahdollista jokseenkin täsmällisesti määrittää niiden oikeussubjektien lukumäärä, joihin sitä tiettynä ajankohtana sovelletaan, tai jopa yksilöidä nämä oikeussubjektit, eikä tämä tarkoita myöskään sitä, että toimen on katsottava koskevan näitä oikeussubjekteja erikseen, edellyttäen, että soveltaminen perustuu selvästi kyseisessä toimessa sen tavoite huomioon ottaen objektiivisesti määriteltyyn oikeudelliseen tai tosiasialliseen tilanteeseen.
Tältä osin ne taloudelliset toimijat, joita asetus koskee, muodostavat epäyhtenäisen ryhmän, joka koostuu tupakan ostajista ja viljelijöistä, jotka toimivat seitsemässä jäsenvaltiossa, joten ecun ja kansallisen valuutan välisiä eri muuntosuhteita on seitsemän. Se, että riidanalaisten säännösten konkreettiset oikeusvaikutukset voivat olla erilaisia niiden eri oikeussubjektien kannalta, joita ne koskevat - eli toimijoita, jotka ovat maassa, jonka "valuutta kelluu", kuten Kreikassa, tai "vahvan valuutan" maassa -, ei sellaisenaan estä, että säännökset ovat normatiivisia, edellyttäen, että tämä tilanne määritetään objektiivisesti.
Full & Egal Universal Law Academy