Julkisasiamiehen ratkaisuehdotukset
1 Näissä kolmessa yhdistetyssä asiassa komissio vaatii EY:n perustamissopimuksen 169 artiklan mukaisesti yhteisöjen tuomioistuinta toteamaan, että Belgian kuningaskunta ei ole noudattanut perustamissopimuksen mukaisia velvoitteitaan, koska se ei ole asetetussa määräajassa ryhtynyt tarpeellisiin toimenpiteisiin tiettyjen vaarallisia aineita koskevien komission direktiivien täytäntöönpanemiseksi.
2 Asia C-356/96 koskee vaarallisten aineiden luokitusta, pakkaamista ja merkintöjä koskevien lakien, asetusten ja hallinnollisten määräysten lähentämisestä annetun neuvoston direktiivin 67/548/ETY mukauttamisesta tekniikan kehitykseen neljännentoista kerran 22 päivänä heinäkuuta 1991 annettua komission direktiiviä 91/410/ETY.(1)
3 Direktiivin 91/410/ETY 2 artiklan 1 kohdassa säädetään seuraavaa:
"Jäsenvaltioiden on 1 päivään elokuuta 1992 mennessä annettava ja julkaistava tämän direktiivin noudattamisen edellyttämät säännökset ja ilmoitettava tästä komissiolle viipymättä. Jäsenvaltioiden on sovellettava näitä säännöksiä viimeistään 1 päivästä marraskuuta 1992."
4 Asia C-313/96 koskee neuvoston direktiivin 67/548/ETY mukauttamisesta tekniikan kehitykseen kahdeksannentoista kerran 27 päivänä huhtikuuta 1993 annettua komission direktiiviä 93/21/ETY.(2)
5 Direktiivin 93/21/ETY 2 artiklan 1 kohdassa säädetään seuraavaa:
"Jäsenvaltioiden on saatettava tämän direktiivin noudattamisen edellyttämät lait, asetukset ja hallinnolliset määräykset voimaan, lukuun ottamatta butaania, propaania tai nestekaasua sisältäviä kuljetettavia kaasupulloja koskevien säännösten osalta, viimeistään 1 päivänä heinäkuuta 1994. Niiden on ilmoitettava tästä komissiolle viipymättä."
6 Asia C-358/96 koskee direktiivin 67/548/ETY 13 artiklan 1 kohdan viidennessä luetelmakohdassa tarkoitettujen aineiden luettelosta 29 päivänä lokakuuta 1993 annettua komission direktiiviä 93/90/ETY.(3)
7 Direktiivin 93/90/ETY 2 artiklan 1 kohdassa säädetään seuraavaa:
"Jäsenvaltioiden on annettava ja julkaistava tämän direktiivin noudattamisen edellyttämät säännökset viimeistään 31 päivänä lokakuuta 1993. Niiden on ilmoitettava tästä komissiolle viipymättä."
8 Belgian hallitus ei ole kiistänyt sitä, että se ei ole pannut täytäntöön kyseisiä direktiivejä, ja toteaa puolustuksekseen kussakin asiassa, että tarpeellisiin toimiin ryhdytään piakkoin.
9 Komission esittämät vaatimukset ovat siis perusteltuja.
Ratkaisuehdotus
10 Edellä esitetyn perusteella ehdotan, että yhteisöjen tuomioistuin
1) toteaa, että Belgian kuningaskunta ei ole noudattanut perustamissopimuksen mukaisia velvoitteitaan, koska se ei ole antanut säädetyssä määräajassa seuraavien direktiivien noudattamisen edellyttämiä lakeja, asetuksia ja hallinnollisia määräyksiä:
vaarallisten aineiden luokitusta, pakkaamista ja merkintöjä koskevien lakien, asetusten ja hallinnollisten määräysten lähentämisestä annetun neuvoston direktiivin 67/548/ETY mukauttamisesta tekniikan kehitykseen neljännentoista kerran 22 päivänä heinäkuuta 1991 annettu komission direktiivi 91/410/ETY;
vaarallisten aineiden luokitusta, pakkaamista ja merkintöjä koskevien lakien, asetusten ja hallinnollisten määräysten lähentämisestä annetun neuvoston direktiivin 67/548/ETY mukauttamisesta tekniikan kehitykseen kahdeksannentoista kerran 27 päivänä huhtikuuta 1993 annettu komission direktiivi 93/21/ETY; ja
neuvoston direktiivin 67/548/ETY 13 artiklan 1 kohdan viidennessä luetelmakohdassa tarkoitettujen aineiden luettelosta 29 päivänä lokakuuta 1993 annettu komission direktiivi 93/90/ETY; sekä
2) velvoittaa Belgian kuningaskunnan korvaamaan oikeudenkäyntikulut.
(1) - EYVL 1991, L 228, s. 67.
(2) - EYVL 1993, L 110, s. 20.
(3) - EYVL 1993, L 277, s. 33.
Full & Egal Universal Law Academy