Sammanfattning
Nyckelord
1 Överklagande - Grunder - Felaktig bedömning av sakförhållanden - Avvisning - Tillämpning på överklaganden av interimistiska beslut
(EG-stadgan för domstolen, artiklarna 50 andra stycket och 51 första stycket)
2 Överklagande - Grunder - Enbart upprepning av grunder och argument som anförts vid förstainstansrätten - Avvisning - Ogillande
(EG-stadgan för domstolen, artiklarna 49 och 51; domstolens rättegångsregler, artikel 112.1 c)
3 Överklagande - Grunder - Otillräcklig motivering - Tillämpning i fråga om interimistiska beslut
Sammanfattning
4 Enligt bestämmelserna i artikel 51 i EG-stadgan för domstolen kan endast rättsfrågor överklagas, vilket utesluter all möjlighet att bedöma sakförhållandena. Dessa bestämmelser är tillämpliga även på överklaganden av förstainstansrättens beslut om interimistiska åtgärder i enlighet med artikel 50 andra stycket i nämnda stadga.
5 Det framgår av artikel 112.1 c i domstolens rättegångsregler att ett överklagande skall innehålla uppgifter om vad som kritiseras i beslutet och vilka rättsliga grunder som åberopas till stöd för yrkandet om upphävande av detta.
I detta avseende är det inte tillräckligt att i överklagandet upprepa eller återge de grunder och argument som redan har anförts vid förstainstansrätten, inbegripet sådant som grundades på omständigheter som förstainstansrätten uttryckligen har förkastat. Ett sådant överklagande utgör i själva verket endast en begäran om omprövning av den ansökan som ingavs till förstainstansrätten, vilken enligt artikel 49 i EG-stadgan för domstolen ligger utanför domstolens behörighet.
6 Det kan inte krävas av förstainstansrätten att den i ett interimistiskt förfarande uttryckligen skall besvara samtliga faktiska och rättsliga frågor som har uppkommit under detta förfarande. Det är tillräckligt att de skäl som har angivits på ett tillfredsställande sätt, med beaktande av omständigheterna i fallet i fråga, motiverar beslutet och gör det möjligt för domstolen att utföra sin rättsliga prövning.
Full & Egal Universal Law Academy