Tiivistelmä
Avainsanat
1 Laiminlyöntikanne - Luonnolliset henkilöt tai oikeushenkilöt - Kannekelpoiset laiminlyönnit - Pidättyminen vastaamasta selvästi direktiivin sovellettavuutta koskevassa valituksessa esitettyihin väitteisiin - Tutkimatta jättäminen
(EY:n perustamissopimuksen 175 artiklan kolmas kohta)
2 Laiminlyöntikanne - Luonnolliset henkilöt tai oikeushenkilöt - Kannekelpoiset laiminlyönnit - Laiminlyönti aloittaa jäsenyysvelvoitteiden noudattamatta jättämistä koskeva menettely - Tutkimatta jättäminen
(EY:n perustamissopimuksen 169 artikla, 173 artiklan neljäs kohta ja 175 artiklan kolmas kohta)
Tiivistelmä
3 Luonnollisen henkilön tai oikeushenkilön nostama laiminlyöntikanne, jolla vaaditaan ensimmäisen oikeusasteen tuomioistuinta toteamaan, että komissio on laiminlyönyt velvollisuutensa vastata selvästi direktiivin sovellettavuutta koskevassa valituksessa esitettyihin kantajan väitteisiin, on jätettävä tutkimatta. Luonnolliset henkilöt tai oikeushenkilöt voivat nostaa kanteen perustamissopimuksen 175 artiklan kolmannen kohdan nojalla ainoastaan sen toteamiseksi, että yhteisön toimielin on perustamissopimuksen vastaisesti jättänyt tekemättä toimen, joka olisi voitu osoittaa kyseiselle henkilölle. Kantajaa ei kuitenkaan voida pitää henkilönä, jolle kantajan valitusta koskeva komission toimi voidaan osoittaa, koska missään perustamissopimuksen määräyksessä tai johdetun oikeuden oikeussäännössä komissiolle ei aseteta velvollisuutta osoittaa yksityiselle toimea, jonka tarkoituksena on sen toteaminen, onko kansallinen lainsäädäntö yhteensopiva yhteisön oikeuden kanssa. Kun komissio on todella vastannut yksityisen valitukseen tai ottanut kantaa siihen, kyseessä ei enää missään tapauksessa ole perustamissopimuksen 175 artiklassa tarkoitettu laiminlyönti. Se seikka, että kyseisen toimielimen tekemä toimi tai antama kannanotto ei tyydytä kantajaa, on tältä osin vailla merkitystä, koska kyseisellä artiklalla tarkoitetaan laiminlyöntiä, joka on toimen tekemättä jättäminen tai kannan määrittelemättä jättäminen, eikä sitä, että tehdään toimi, joka on toisenlainen kuin kantaja olisi halunnut tai pitänyt tarpeellisena.
4 Luonnollisen henkilön tai oikeushenkilön nostama laiminlyöntikanne sen toteamiseksi, että komissio on perustamissopimuksen vastaisesti laiminlyönyt velvoitteensa, koska se ei ole antanut jäsenvaltiolle perusteltua lausuntoa, on jätettävä tutkimatta.
Ensinnäkään komissio ei nimittäin ole velvollinen ryhtymään jäsenvaltiota vastaan jäsenyysvelvoitteiden laiminlyöntiä koskevaan menettelyyn, vaan sillä on päinvastoin harkintavaltaa, minkä vuoksi yksityisillä ei ole oikeutta vaatia komissiota määrittelemään kantaansa tietyn suuntaisesti.
Toiseksi perustamissopimuksen 169 artiklassa määrätyssä jäsenyysvelvoitteiden noudattamatta jättämistä koskevassa menettelyssä kaikki toimet, joita komissio voi tehdä, osoitetaan jäsenvaltioille, joten luonnolliset henkilöt tai oikeushenkilöt, joille näitä toimia ei voida osoittaa, eivät voi nostaa kannetta perustamissopimuksen 175 artiklan kolmannen kohdan nojalla.
Full & Egal Universal Law Academy