Sammendrag
Nøgleord
Saerlige rettergangsformer - udsaettelse af gennemfoerelsen - foreloebige forholdsregler - betingelser - alvorligt og uopretteligt tab - foreligger ikke for en importoer af bananer, der anmoder om anvendelse af en mere fordelagtig nedsaettelseskoefficient end den, der er fastsat i de anfaegtede bestemmelser
(EF-traktaten, art. 185 og 186; Rettens procesreglement, art. 104, stk. 2)
Sammendrag
Ved undersoegelsen af en begaering om foreloebige forholdsregler, der er indgivet af importoerer af bananer fra tredjelande, og som vedroerer et krav om, at forordning nr. 1155/97 om fastsaettelse af nedsaettelseskoefficienterne til beregning af den maengde bananer, der kan tildeles hver erhvervsdrivende i henholdsvis kategori A og B i forbindelse med toldkontingentet for 1997, udsaettes, foer den endelige nedsaettelseskoefficient fastsaettes for indevaerende produktionsaar, og indtil afsigelsen af dommen i hovedsagen, og om, at der tildeles det antal importlicenser, som sagsoegerne haevder at have ret til, er uopsaettelighedsbetingelsen i artikel 104, stk. 2, i Rettens procesreglement ikke opfyldt, saafremt, for det foerste, det tab af markedsandel, som sagsoegerne haevder at blive paafoert med urette, ikke kan anses for egnet til at forvolde saa store virksomheder alvorlig skade, og saafremt, for det andet, de paastaaede tab kan genoprettes, for saa vidt som nedsaettelsen af indfoerslerne indebaerer et oekonomisk tab, der kan erstattes ved hjaelp af de retsmidler, som er fastsat i traktaten.
Saafremt sagsoegernes begaeringer blev taget til foelge, ville man desuden goere indgreb i Kommissionens kompetence til at fastsaette nedsaettelseskoefficienten, og man ville herved traeffe forholdsregler, som ikke ville vaere foreloebige, men som snarere ville have virkninger, der er identiske med de virkninger, som oenskes opnaaet med soegsmaalet i hovedsagen, da de blot ville foregribe en eventuel annullation af den anfaegtede forordning.
Full & Egal Universal Law Academy