Sammanfattning
Nyckelord
1 Institutionernas rättsakter - Motivering - Skyldighet - Omfattning - Beslut om att avslå en begäran om tillgång till yttranden från gemenskapsinstitutionernas rättstjänster
(EG-fördraget, artikel 190)
2 Rådet - Allmänhetens rätt till tillgång till rådets handlingar - Avslag på begäran om att få ta del av yttranden från gemenskapsinstitutionernas rättstjänster - Åsidosättande av uppförandekodexen eller beslut 93/731 - Föreligger inte
(Rådets beslut nr 93/731)
3 Interimistiska åtgärder - Villkor för bifall - Åtgärder som inte föregriper avgörandet av saken - Begäran om att få ta del av handlingar som varit föremål för ett avslagsbeslut mot vilket talan om ogiltigförklaring väckts - Villkor som inte är uppfyllt
(EG-fördraget, artikel 186; förstainstansrättens rättegångsregler, artikel 107.4)
Sammanfattning
4 Den motivering som fordras enligt artikel 190 i fördraget skall enligt en fast rättspraxis vara anpassad till rättsaktens beskaffenhet. Av motiveringen skall klart och tydligt framgå hur den institution som har antagit akten har resonerat, så att de som berörs därav får kännedom om skälen för den vidtagna åtgärden och så att domstolen kan utöva sin prövningsrätt.
Då grunden för ett beslut om avslag på begäran om att få ta del av rådets handlingar är att begäran avser yttranden från gemenskapsinstitutionernas rättstjänster och att ett offentliggörande av dem skulle kunna inverka menligt på dels "allmänintresset av rättssäkerhet och gemenskapsrättens stabilitet", dels "allmänintresset av att rådet förfogar över oberoende juridiska yttranden", skall denna motivering, då rätten beslutar om en ansökan om interimistiska åtgärder, anses tillräcklig. Den omständigheten att det i motiveringen inte anges vilka särskilda följder en spridning av handlingar med ett sådant innehåll skulle få innebär inte i sig att motiveringen skall anses otillräcklig.
5 Det förefaller, efter en första prövning av ansökan om interimistiska åtgärder, inte som om rådets avslag på begäran om att få ta del av yttranden från gemenskapsinstitutionernas rättstjänster rörande ett visst lagförslag strider mot uppförandekodexen för allmänhetens tillgång till kommissionens och rådets handlingar eller beslut 93/731 om allmänhetens tillgång till rådets handlingar, då avslaget grundas på kravet att säkerställa "skyddet för rättssäkerheten och gemenskapsrättens stabilitet" och "rådets möjlighet att få oberoende juridisk rådgivning".
Sådana handlingar är rena arbetsredskap. Att lämna ut dem skulle kunna leda till att de diskussioner och de meningsutbyten som förekommer inom en institution beträffande lagenligheten och räckvidden av den rättsakt som skall antas blev offentliga, vilket skulle kunna skapa osäkerhet beträffande lagenligheten av gemenskapsakter och få negativa konsekvenser för såväl gemenskapsrättens stabilitet som en väl fungerande verksamhet vid institutionerna, vilka är allmänintressen som utan tvivel skall säkerställas. Även om det vidare är riktigt att dessa intressen inte uttryckligen anges i uppräkningen av undantag i uppförandekodexen och i beslut 93/731, där det föreskrivs att "[t]illgång till rådets handlingar ... inte [får] beviljas om ett offentliggörande kan undergräva ... skyddet för det allmänna samhällsintresset (allmän säkerhet, internationella förbindelser, monetär stabilitet, rättsliga förfaranden, inspektioner och undersökningar) ...", framgår det av bestämmelsens innehåll att det är skyddet för samhällsintresset i allmänhet som kan motivera en vägran att lämna ut handlingar och att det följaktligen saknas grund för att i strid med bestämmelsens lydelse begränsa räckvidden av begreppet allmänintresse till att omfatta de fem fall som anges inom parentes. Dessa fem fall är endast ett antal särskilda tillämpningsfall, vilka på ett klart och otvetydigt sätt tillmäts mindre vikt.
6 Det skall i detta hänseende erinras om att de åtgärder som förstainstansrätten kan förordna om i ett interimistiskt förfarande är provisoriska, så till vida att deras verkan i princip skall upphöra när domen i sak meddelas de inte kan föregripa förstainstansrättens avgörande i saken. Dessa åtgärder är vidare av underordnad natur, eftersom de endast syftar till att skydda en parts intressen under förfarandet vid förstainstansrätten så att domen i sak inte blir illusorisk genom att den berövas ändamålsenlig verkan.
Vad beträffar en ansökan om interimistiska åtgärder som syftar till att rådet skall föreläggas att till en nationell domstol och parterna i det mål denna har att avgöra utge vissa handlingar av intern beskaffenhet, följer det inte bara av den omständigheten att utlämnandet av handlingarna skulle föregripa avgörandet av målet om ogiltigförklaring av beslutet att avslå begäran om tillgång till samma handlingar, utan även av det faktum att utlämnandet skulle få följder som inte skulle upphöra definitivt då målet avgjordes, att dessa åtgärder inte skall anses vara interimistiska.
Full & Egal Universal Law Academy