Sammanfattning
Nyckelord
Förfarande - Förlikning i förfarande om interimistiska åtgärder - Tvingande beskaffenhet - Korrekt genomförande - Avskrivning ex officio
Sammanfattning
Det ankommer på förstainstansrätten att säkerställa att parterna iakttar en förlikning som de i ett förfarande om interimistiska åtgärder har ingått inför rätten, eftersom en sådan förlikning är rättsligt tvingande.
För det fall rätten, vid utgången av den tidsfrist som föreskrivs i protokollet från förhandlingen om interimistiska åtgärder, av vilket det framgår att parterna skall underrätta rätten om resultatet av verkställigheten av den förlikning de ingått, fastställer att förlikningen har verkställts på ett korrekt sätt, men att sökanden inte uppfyller sitt åtagande att återkalla sin ansökan om interimistiska åtgärder, ankommer det på rätten att ex officio avskriva talan.
Full & Egal Universal Law Academy