Generaladvokatens förslag till avgörande
1. Kommissionen har, genom ansökan som inkom till domstolens kansli den 17 oktober 2001, med stöd av artikel 226 EG väckt talan om fördragsbrott och därvid yrkat att domstolen skall fastställa att Konungariket Spanien har underlåtit att uppfylla sina skyldigheter enligt Europaparlamentets och rådets direktiv 97/7/EG av den 20 maj 1997 om konsumentskydd vid distansavtal, genom att inte anta de lagar och andra författningar som är nödvändiga för att följa direktivet eller i vart fall inte underrätta kommissionen om sådana åtgärder. Kommissionen har vidare yrkat att Konungariket Spanien skall förpliktas att ersätta rättegångskostnaderna.
2. Enligt artikel 15.1 i direktivet skall medlemsstaterna sätta i kraft de lagar och andra författningar som är nödvändiga för att följa detta direktiv senast tre år efter det att direktivet trätt i kraft, det vill säga den 4 juni 2000, och de skall genast underrätta kommissionen om detta.
3. Eftersom kommissionen vid utgången av fristen för införlivande av direktivet, det vill säga den 4 juni 2000, inte hade meddelats några åtgärder för införlivande och inte heller på annat sätt erhållit någon information om sådana, inledde den ett fördragsbrottsförfarande. Efter det att Konungariket Spanien hade givits tillfälle att yttra sig och efter det att nämnda medlemsstat underlåtit att yttra sig inom den angivna fristen, riktade kommissionen den 9 mars 2001 ett motiverat yttrande i vilket den krävde att Konungariket Spanien inom två månader skulle vidta nödvändiga åtgärder och underrätta kommissionen om dessa.
4. I sin svarsskrivelse av den 25 juni 2001 uppgav de spanska myndigheterna att lag nr 7/96 av den 15 januari 1996 (lagen om detaljhandel) måste ändras för att direktivet skulle kunna införlivas.
5. Eftersom kommissionen inte erhållit något lagförslag eller information om hur det nationella lagstiftningsförfarandet förlöpte, har kommissionen väckt denna talan.
6. Konungariket Spanien har inte bestritt sin skyldighet att införliva direktiv 97/7/EG inom den föreskrivna fristen, men har gjort gällande att den inlett det erforderliga lagstiftningsförfarandet för att införliva direktivet. Följaktligen skall talan ogillas och kommissionen förpliktas att ersätta rättegångskostnaderna.
7. Dröjsmålet beror på att den spanska lagstiftaren utförligt diskuterat huruvida ett införlivande inom ramen för lag nr 7/96 respektive genom nya bestämmelser var nödvändigt, eller huruvida lag nr 7/96 inte redan uppfyllde kraven i direktiv 97/7/EG. Efter det att man beslutat sig för att ändra lag nr 7/96, uppkom frågan om behovet av att ändra ytterligare spanska lagar samt huruvida det var möjligt att införliva bestämmelserna i samband med de nya reglerna om e-handel.
8. Enligt domstolens fasta rättspraxis är den avgörande tidpunkten för bedömningen av huruvida ett fördragsbrott föreligger dagen för utgången av den frist som har föreskrivits i det motiverade yttrandet. Denna frist löpte ut den 9 maj 2001, utan att de åtgärder som kommissionen krävt hade vidtagits. Det kan därför konstateras att direktivet inte införlivats inom den föreskrivna fristen.
9. Enligt domstolens fasta rättspraxis kan medlemsstaterna inte heller åberopa bestämmelser i den nationella rätten för att motivera en underlåtenhet att inom den föreskrivna fristen införliva ett direktiv.
10. Den gemenskapsrättsliga skyldigheten att införliva direktivet följer för det första direkt av direktivet och för det andra av artikel 249 tredje stycket EG och artikel 10 EG.
11. Eftersom Konungariket Spanien således inte har uppfyllt sina gemenskapsrättsliga skyldigheter, skall kommissionens talan bifallas. Medlemsstaten skall på grund av fördragsbrottet förpliktas att ersätta rättegångskostnaderna.
Förslag till avgörande
12. Jag föreslår därför att domstolen skall meddela följande dom:
- Konungariket Spanien har underlåtit att uppfylla sina skyldigheter enligt Europaparlamentets och rådets direktiv 97/7/EG av den 20 maj 1997 om konsumentskydd vid distansavtal, genom att inte inom den föreskrivna fristen anta de lagar och andra författningar som är nödvändiga för att följa direktivet.
- Konungariket Spanien skall ersätta rättegångskostnaderna.
Full & Egal Universal Law Academy