USNESENÍ SOUDU (pátého senátu)
6. prosince 2004
Věc T‑55/02
Peter Finch
v.
Komise Evropských společenství
„Úředníci – Stížnost – Konkludentní zamítnutí – Výslovné zamítnutí ve lhůtě pro podání odvolání – Opožděné oznámení zamítnutí – Přípustnost – Důchody – Převod nároku na vnitrostátní důchod – Výpočet odpracovaných let, které mají být zohledněny v systému Společenství – Příjem posuzovaný jako referenční – Žaloba zjevně postrádající právní základ“
Úplný text ve francouzském jazyce II - 0000
Předmět: Žaloba, jejímž předmětem je návrh na zrušení rozhodnutí Komise týkajícího se započtení odpracovaných let, které mají být zohledněny v systému Společenství, po převedení veškerých nároků na důchod nabytých žalobcem před jeho nástupem do služby u Společenství.
Rozhodnutí: Žaloba se zamítá jako zjevně postrádající právní základ. Každý účastník řízení ponese vlastní náklady řízení.
Shrnutí
1. Úředníci ─ Odvolání ─ Předcházející správní stížnost ─ Výslovné zamítnutí vydané po konkludentním zamítnutí, ale ve lhůtě k podání odvolání ─ Opožděné oznámení zamítnutí ─ Přípustnost ─ Datum pro výpočet lhůty k podání odvolání ─ Datum oznámení
(Služební řád, čl. 91 odst. 3)
2. Úředníci ─ Důchody ─ Nárok na důchod nabytý před vstupem do služby u Společenství ─ Převod do systému Společenství ─ Uznání odpracovaných let ─ Způsob výpočtu ─ Zohlednění základního platu ke dni jmenování ─ Předchozí přijetí jako dočasného zaměstnance ─ Neexistence dopadu
(Služební řád, příloha VIII, čl. 11 odst. 2; obecná prováděcí ustanovení Komise, čl. 4 odst. 2 a 3)
3. Úředníci ─ Důchody ─ Nárok na důchod nabytý před vstupem do služby u Společenství ─ Převod do systému Společenství ─ Způsob výpočtu uznání odpracovaných let
[Služební řád, příloha VIII, čl. 11 odst. 2; obecná prováděcí ustanovení Komise, čl. 4 odst. 2 a 4 písm. b)]
1. Podle čl. 91 odst. 3 druhé odrážky poslední věty služebního řádu „je-li stížnost zamítnuta na základě výslovného rozhodnutí poté, co byla zamítnuta implicitním rozhodnutím, avšak před uplynutím lhůty pro podání odvolání, pak lhůta pro podání odvolání začíná běžet znovu“. Rozhodnutí musí být podle uvedeného ustanovení považováno za vydané ke dni, kdy je přijal příslušný orgán. Příslušný orgán poté, co ve lhůtě pro podání odvolání vydal výslovné rozhodnutí, musí očekávat, že dotčené osobě začne běžet nová lhůta, aniž by bylo možné se dovolávat případného opoždění v doručení oznámení.
Pokud jde o den, od nějž se má počítat lhůta pro podání odvolání, je třeba za něj považovat den doručení oznámení ve všech těch případech, kdy opoždění v doručení oznámení nelze přičíst dotčené osobě, protože jedině doručení oznámení jí umožňuje se užitečně obeznámit s existencí rozhodnutí a s důvody, kterými orgán hodlá své rozhodnutí odůvodnit.
(viz body 46, 48 a 50)
Odkazy: Soudní dvůr, 15. června 1976, Jänsch v. Komise, 5/76, Recueil, s. 1027, body 5, 9 a 10.
2. Ani služební řád, ani pracovní řád ostatních zaměstnanců, ani obecná prováděcí ustanovení k čl. 11 odst. 1 a 2 přílohy VIII služebního řádu přijatá Komisí neobsahují zvláštní ustanovení, která by upravovala, pokud jde o převod nároku na důchod, postavení dočasného zaměstnance následně jmenovaného úředníkem. Jelikož taková zvláštní ustanovení neexistují a jelikož dotyčná osoba měla při podání žádosti v tomto ohledu postavení úředníka, řídí se převod nároku na důchod ustanoveními čl. 11 odst. 2 přílohy VIII služebního řádu a čl. 4 odst. 2 a 3 obecných prováděcích ustanovení, podle nichž výpočet uznání odpracovaných let závisí na dni jmenování a platové třídě úředníka.
(viz body 73 a 74)
Odkazy: Soudní dvůr, 20. března 1986, Bevere v. Komise, 8/85, Recueil, s. 1187, bod 11; Soud, 13. června 2002, Youssouroum v. Rada, T‑106/01, Recueil FP, s. I‑A‑93 a II‑435, bod 41; Soud, 26. listopadu 2003, Hohenbichler v. Komise, T‑95/02, Recueil FP, s. I‑A‑301 a II‑1431, body 50 a 51.
3. Při převodu nároku na důchod, pokud je výpočet uznání odpracovaných let proveden podle čl. 4 odst. 4 písm. b) obecných prováděcích ustanovení k článku 11 odst. 1 a 2 přílohy VIII služebního řádu o převodu nároku na důchod nabytého před vstupem do služby u Společenství do systému Společenství, přijatých Komisí, je celková výše nároku na vnitrostátní důchod dotčený převodem přepočítaná na základě aktualizované sazby platné v den převodu. V tomto případě se jako plat a pojistně matematická hodnota pro účely výpočtu odpracovaných let vezmou v úvahu plat odpovídající platové třídě, do které byl úředník zařazen ke dni převodu a pojistně matematická hodnota odpovídající věku úředníka k témuž dni. Vzhledem k uvedené aktualizaci závislé na dni převodu se odečtení úroků, které pro období ode dne jmenování do dne převodu stanoví čl. 4 odst. 2 obecných prováděcích ustanovení s cílem nahradit orgánu Společenství prodlení, s nímž je částka vnitrostátního nároku na důchod, na níž má orgán ke dni jmenování nárok, skutečně převedena na účet Společenství, nepoužije.
(viz body 82 a 83)
Odkazy: Soud, 30. ledna 2003, Caballero Montoya a další v. Komise, T‑303/00, T‑304/00 a T‑322/00, Recueil FP, s. I‑A‑29 a II‑189, bod 76; výše uvedený Hohenbichler v. Komise, body 59 a 60.
Full & Egal Universal Law Academy