Yhteisöjen ensimmäisen oikeusasteen tuomioistuimen tuomio (viides jaosto) 13.2.2007 – Ontex vastaan SMHV – Curon Medical (CURON)
(asia T-353/04)
Yhteisön tavaramerkki – Väitemenettely – Hakemus sanamerkin CURON rekisteröimiseksi yhteisön tavaramerkiksi – Yhteisön sanamerkin EURON haltijan tekemä väite – Sekaannusvaara – Asetuksen (EY) N:o 40/94 8 artiklan 1 kohdan b alakohta
Yhteisön tavaramerkki – Yhteisön tavaramerkin määritelmä ja hankkiminen – Suhteelliset hylkäysperusteet – Väite, jonka on tehnyt sellaisen aikaisemman tavaramerkin haltija, joka on sama tai samankaltainen kuin haettu tavaramerkki ja joka on rekisteröity samoja tai samankaltaisia tavaroita tai palveluja varten (Neuvoston asetuksen N:o 40/94 8 artiklan 1 kohdan b alakohta) (ks. 100 kohta)
Aihe
Kanne SMHV:n toisen valituslautakunnan 5.7.2004 tekemästä päätöksestä (asia R 22/2004-2), joka koskee Ontex NV:n ja Curon Medical, Inc:n välistä väitemenettelyä
Asian tiedot
Yhteisön tavaramerkin hakija:
Curon Medical, Inc.
Haettu yhteisön tavaramerkki:
Sanamerkki CURON luokkiin 10, 41 ja 42 kuuluvia tavaroita varten – hakemus nro 1934868
Sen tavaramerkki- tai merkkioikeuden haltija, johon väitemenettelyssä on vedottu:
Ontex NV
Tavaramerkki- tai merkkioikeus, johon väitemenettelyssä on vedottu:
Yhteisön sanamerkki EURON luokkiin 5, 10, 16, 24 ja 25 kuuluvia tuotteita varten – yhteisön tavaramerkki nro 762351
Väiteosaston ratkaisu:
Tavaramerkkihakemuksen hylkääminen
Valituslautakunnan ratkaisu:
Väiteosaston päätöksen kumoaminen ja asian palauttaminen väiteosastoon uudelleen ratkaistavaksi
Ratkaisu
1)
Kanne hylätään.
2)
Kantaja velvoitetaan korvaamaan oikeudenkäyntikulut.
Full & Egal Universal Law Academy