Yhteisöjen tuomioistuimen tuomio (neljäs jaosto) 28.9.2006 – komissio vastaan Luxemburg
(asia C-353/05)
Jäsenyysvelvoitteiden noudattamatta jättäminen – Direktiivi 2003/54/EY – Direktiivin määräajassa tapahtuvan täytäntöönpanon laiminlyönti
1. Toimielinten säädökset, päätökset ja muut toimet – Direktiivit – Täytäntöönpano jäsenvaltioissa (EY 249 artiklan kolmas kohta) (vrt. 8 kohta)
2. Jäsenyysvelvoitteiden noudattamatta jättämistä koskeva kanne – Yhteisöjen tuomioistuimen arviointi siitä, onko kanne perusteltu – Huomioon otettava tilanne – Tilanne perustellussa lausunnossa asetetun määräajan päättyessä (EY 226 artikla) (vrt. 9 kohta)
Aihe
Jäsenyysvelvoitteiden noudattamatta jättäminen – Sähkön sisämarkkinoita koskevista yhteisistä säännöistä ja direktiivin 96/92/EY kumoamisesta 26.6.2003 annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 2003/54/EY (EUVL L 176, s. 37) noudattamisen edellyttämiä säännöksiä ei ole annettu määräajassa – Käytöstäpoisto- ja jätehuoltotoimia koskevat lausumat
Ratkaisu
Luxemburgin suurherttuakunta ei ole noudattanut sähkön sisämarkkinoita koskevista yhteisistä säännöistä ja direktiivin 96/92/EY kumoamisesta 26.6.2003 annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 2003/54/EY mukaisia velvoitteitaan, koska se ei ole antanut säädetyssä määräajassa kyseisen direktiivin noudattamisen edellyttämiä lakeja, asetuksia ja hallinnollisia määräyksiä.
Luxemburgin suurherttuakunta velvoitetaan korvaamaan oikeudenkäyntikulut.
Full & Egal Universal Law Academy