Rozsudek Soudu (pátého senátu) ze dne 10. června 2009 – ArchiMEDES v. Komise
(Spojené věci T-396/05 a T-397/05)
„Rozhodčí doložka – Smlouva týkající se projektu renovace městského nemovitého majetku – Vrácení části vyplacených částek – Návrh směřující k tomu, aby bylo Komisi uloženo zaplacení zůstatku – Vzájemná žaloba Komise – Žaloba na neplatnost – Rozhodnutí o vymáhání – Oznámení dluhu – Akty smluvní povahy – Nepřípustnost – Započtení pohledávek“
1. Žaloba na neplatnost – Žaloba týkající se ve skutečnosti sporu smluvní povahy – Nepříslušnost soudu Společenství – Nepřípustnost (Články 230 ES, 238 ES, 240 ES a 249 ES) (viz body 54-55)
2. Řízení – Vynucené vedlejší účastenství – Návrh založený na zásadách společných procesním právním předpisům členských států – Úprava procesního postavení třetích osob v jednacím řádu Tribunálu – Nepřípustnost (Jednací řád Tribunálu, články 115 a 123) (viz body 70-72)
3. Řízení – Předložení věci Tribunálu na základě rozhodčí doložky – Smlouva o poskytnutí finanční podpory Společenství na realizaci projektu renovace městského nemovitého majetku – Jednostranné ukončení smlouvy Komisí (Článek 238 ES) (viz body 80-82, 90-99, 103-109, 113-122)
4. Řízení – Předložení věci Tribunálu na základě rozhodčí doložky – Smlouva o poskytnutí finanční podpory Společenství na realizaci projektu renovace městského nemovitého majetku – Jednostranné ukončení smlouvy Komisí (Článek 238 ES) (viz body 125-134, 137-139)
5. Žaloba na neplatnost – Právní zájem na zahájení řízení – Důvod vycházející z porušení podstatných formálních náležitostí – Zrušení, které by mohlo mít za následek pouze nové totožné rozhodnutí, pokud jde o meritum věci –Neexistence právního zájmu (Článek 230 ES) (viz bod 140)
Předmět
– Ve věci T-396/05 návrh na zrušení jednak rozhodnutí Komise o vymáhání záloh vyplacených v rámci smlouvy, kterou uzavřela s žalobkyní, a jednak rozhodnutí Komise, kterým je vůči žalobkyni uplatněno započtení pohledávek, který je založený na článku 230 ES;
– ve věci T-397/05 návrh na určení smluvní odpovědnosti založený na článku 238 ES, směřující k tomu, aby bylo Komisi uloženo zaplacení zůstatku dotace stanovené v téže smlouvě.
Výrok
1)
Ve věci T-396/05 se žaloba odmítá jako nepřípustná v rozsahu, v němž směřuje proti oznámení dluhu č. 3240705638 a rozhodnutí o vymáhání obsaženému v dopise Komise Evropských společenství ze dne 30. srpna 2005.
2)
Ve věci T-396/05 již není třeba rozhodovat o návrhu na zrušení rozhodnutí Komise, obsaženého v jejím dopise ze dne 5. října 2005, kterým je vůči společnosti Architecture, microclimat, énergies douces – Europe et Sud SARL (ArchiMEDES) uplatněno započtení jejich vzájemných pohledávek.
3)
Ve věci T-397/05 se žaloba zamítá.
4)
Ve věci T-397/05 se společnosti ArchiMEDES ukládá, aby Komisi zaplatila částku 148 256,86 eur zvýšenou o úroky z prodlení v zákonné výši stanovené francouzským právem, a to až do úplného zaplacení dluhu, aniž by tato sazba mohla přesáhnout 5,5 % ročně.
5)
Ve věci T-396/05 společnost ArchiMEDES ponese vlastní náklady řízení a nahradí polovinu nákladů řízení vynaložených Komisí, včetně nákladů řízení souvisejících s řízením o předběžném opatření ve věci T-396/05 R.
6)
Ve věci T-397/05 se společnosti ArchiMEDES ukládá náhrada nákladů řízení, včetně nákladů řízení souvisejících s řízením o předběžném opatření ve věci T-397/05 R.
Full & Egal Universal Law Academy