6.12.2008
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 313/3
Yhteisöjen tuomioistuimen tuomio (suuri jaosto) 14.10.2008 (Amtsgericht Flensburgin (Saksa) esittämä ennakkoratkaisupyyntö) — Stefan Grunkinin ja Dorothee Regina Paulin vireille panema oikeudenkäynti
(Asia C-353/06) (1)
(Oikeus vapaasti liikkua ja oleskella jäsenvaltioiden alueella - Kansainvälinen yksityisoikeus sukunimen alalla - Sovellettavan lain valinnassa ainoana liittymänä kansalaisuus - Jäsenvaltiossa syntynyt ja siellä asuva alaikäinen lapsi, joka on toisen jäsenvaltion kansalainen - Jäsenvaltio, jonka kansalainen lapsi on, ei tunnusta nimeä, jonka hän on saanut siinä jäsenvaltiossa, jossa hän on syntynyt ja asuu)
(2008/C 313/04)
Oikeudenkäyntikieli: saksa
Ennakkoratkaisua pyytänyt tuomioistuin
Amtsgericht Flensburg
Oikeudenkäynnissä, jonka ovat panneet vireille
Stefan Grunkin ja Dorothee Regina Paul,
Leonhard Matthias Grunkin-Paulin ja Standesamt Niebüllin
osallistuessa asian käsittelyyn
Oikeudenkäynnin kohde
Ennakkoratkaisupyyntö — Amtsgericht Flensburg — EY:n perustamissopimuksen 12 ja 18 artiklan tulkinta — Kansallinen lainvalintasääntö, jossa henkilön sukunimen määräytymisoikeuden osalta käytetään ainoana liittymänä kansalaisuutta — Jäsenvaltio kieltäytyy hyväksymästä lapsen sukunimeä, joka on hänen vanhempiensa sukunimistä muodostettu yhdysnimi, kun lapsi on syntynyt ja asuu toisessa jäsenvaltiossa, jossa hänet on merkitty rekisteriin tällä yhdysnimellä
Tuomiolauselma
EY 18 artikla on pääasian kaltaisissa olosuhteissa esteenä sille, että jäsenvaltion viranomaiset kansallista lainsäädäntöä soveltaen kieltäytyvät tunnustamasta lapsen sukunimeä sellaisena kuin se on määräytynyt ja rekisteröity toisessa jäsenvaltiossa, jossa tämä lapsi on syntynyt ja asunut syntymästään saakka, kun lapsi vanhempiensa tavoin on vain ensiksi mainitun jäsenvaltion kansalainen.
(1) EUVL C 281, 18.11.2006.
Full & Egal Universal Law Academy