12.4.2008
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 92/6
Yhteisöjen tuomioistuimen tuomio (neljäs jaosto) 21.2.2008 (Juzgado de lo Social Único de Algecirasin (Espanja) esittämä ennakkoratkaisupyyntö) — Maira María Robledillo Núñez v. Fondo de Garantía Salarial (Fogasa)
(Asia C-498/06) (1)
(Sosiaalipolitiikka - Työntekijöiden suoja työnantajan maksukyvyttömyystilanteessa - Direktiivi 80/987/ETY, sellaisena kuin se on muutettuna direktiivillä 2002/74/EY - Direktiivin 3 artiklan ensimmäinen kohta ja 10 artiklan a alakohta - Perusteettoman irtisanomisen johdosta maksettava korvaus, josta on sovittu tuomioistuimen ulkopuolisessa sovittelumenettelyssä - Korvaus, jonka maksamisen palkkaturvajärjestelmä takaa - Tuomioistuimen tekemän päätöksen asettaminen maksamisen edellytykseksi - Yhdenvertaisuuden ja syrjintäkiellon periaatteet)
(2008/C 92/10)
Oikeudenkäyntikieli: espanja
Ennakkoratkaisua pyytänyt tuomioistuin
Juzgado de lo Social Único de Algeciras
Pääasian asianosaiset
Kantaja: Maira María Robledillo Núñez
Vastaaja: Fondo de Garantía Salarial (Fogasa)
Oikeudenkäynnin kohde
Ennakkoratkaisupyyntö — Juzgado de lo Social Único de Algeciras — Työntekijöiden suojaa työnantajan maksukyvyttömyystilanteessa koskevan jäsenvaltioiden lainsäädännön lähentämisestä annetun direktiivin 80/987/ETY (EYVL L 283, s. 23), sellaisena kuin se on muutettuna 23.9.2002 annetulla Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivillä 2002/74/EY (EYVL L 270, s. 10), 3 artiklan tulkinta — Palkkaturvaviranomaisen tarjoaman turvan laajuus — Työsuhteen laittomasta päättämisestä maksettava korvaus — Kansallinen lainsäädäntö, jonka mukaan korvauksen saaminen edellyttää tuomiota tai hallinnollista päätöstä — Yhdenvertaisuusperiaate ja syrjintäkiellon periaate
Tuomiolauselma
Työntekijöiden suojasta työnantajan maksukyvyttömyystilanteessa 20.10.1980 annetun neuvoston direktiivin 80/987/ETY, sellaisena kuin se on muutettuna 23.9.2002 annetulla Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivillä 2002/74/EY, 3 artiklan ensimmäistä kohtaa on tulkittava siten, että jäsenvaltio voi jättää sen maksua koskevan takeen ulkopuolelle, josta palkkaturvajärjestelmä tämän säännöksen nojalla vastaa, korvaukset, jotka suoritetaan perusteettoman irtisanomisen johdosta, silloin kun korvaukset on vahvistettu tuomioistuimen ulkopuolisessa sovittelussa laaditulla asiakirjalla ja kun tällainen objektiivisesti perusteltu ulkopuolelle jättäminen on tämän direktiivin 10 artiklan a alakohdassa tarkoitetulla tavalla tarvittava toimenpide väärinkäytösten estämiseksi.
(1) EUVL C 56, 10.3.2007.
Full & Egal Universal Law Academy