6.5.2006
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 108/25
Kanne 3.3.2006 — Budapesti Erömü v. komissio
(Asia T-80/06)
(2006/C 108/46)
Oikeudenkäyntikieli: englanti
Asianosaiset
Kantaja: Budapesti Erőmű ”Zártkörűen Működő Részvénytársaság” (Budapest, Unkari) (edustajat: solicitor M. Powell sekä asianajajat C. Arhold ja K. Struckmann)
Vastaaja: Euroopan yhteisöjen komissio
Vaatimukset
—
Euroopan komission 9.11.2005 tekemä päätös aloittaa muodollinen tutkintamenettely valtiontukea N:o C 41/2005 (ex NN 49/2005) — Hukkakustannukset Unkarissa — koskevassa asiassa on kumottava tai toissijaisesti päätös on kumottava siltä osin kuin kyse on kantajan tekemistä sähkönhankintasopimuksista.
—
Kantajalle tästä kanteesta aiheutuvat oikeudenkäyntikulut on korvattava.
—
Asiassa on toteutettava muut tarpeelliset toimenpiteet.
Oikeudelliset perusteet ja pääasialliset perustelut
Kantaja on alueellinen lämmönjakelija ja sähköntuottaja Unkarissa. Komissio päätti riidanalaisessa päätöksessään aloittaa muodollisen tutkintamenettelyn väitetystä, Unkarin sähköntuottajien ja Unkarin julkisen verkonhaltijan välillä tehtyjen sähkönhankintasopimusten muodossa toteutetusta, uudesta valtion tuesta. (1)
Kanteensa tueksi kantaja vetoaa siihen, että komissiolla ei ollut toimivaltaa riidanalaisen päätöksen tekemiseen. Kantajan mukaan liittymissopimuksen liitteessä IV olevasta 3 luvun 1 jaksosta (2) ja neuvoston asetuksesta 659/1999 (3) seuraa, että komissiolla on toimivalta ainoastaan sellaisten tukitoimenpiteiden osalta, joita sovelletaan uudessa jäsenvaltiossa edelleen liittymispäivän jälkeen. Kantaja väittää, että sähkönhankintasopimukset tehtiin ennen liittymistä ja ettei niitä enää sovelleta liittymisen jälkeen.
Lisäksi kantaja väittää, että komissio teki ilmeisen oikeudellisen ja arviointivirheen, kun se aloitti muodollisen tutkintamenettelyn ilman, että sillä oli objektiivisia perusteita katsoa, että kantajan sähkönhankintasopimukset ovat valtion tukea. Kantajan mukaan komissio arvioi virheellisesti kantajan tekemien sähkönhankintasopimusten luonnetta niiden tekohetken olosuhteiden valossa, arvioi puutteellisesti taloudellisen edun ja kilpailun vääristymisen käsitteitä sekä EY 87 artiklan 1 kohdassa tarkoitettua vaikutusta kauppaan.
Kantaja väittää myös, että komissio menetteli virheellisesti katsoessaan, että sähkönhankintasopimukset ovat uutta tukea siltä osin kuin ne tehtiin ennen Unkarin sähkömarkkinoiden avaamista.
Lopuksi kantaja väittää, että riidanalaisen päätöksen perustelut ovat puutteelliset.
(1) Valtiontuki – Unkari – Valtiontuki N:o C 41/2005 (ex NN 49/2005) – Hukkakustannukset Unkarissa – Kehotus huomautusten esittämiseen EY:n perustamissopimuksen 88 artiklan 2 kohdan mukaisesti (EUVL 2005, C 324, s. 12).
(2) Tšekin tasavallan, Viron tasavallan, Kyproksen tasavallan, Latvian tasavallan, Liettuan tasavallan, Unkarin tasavallan, Maltan tasavallan, Puolan tasavallan, Slovenian tasavallan ja Slovakian tasavallan liittymistä Euroopan unioniin koskevat asiakirjat – Liite IV: Luettelo, jota tarkoitetaan liittymisasiakirjan 22 artiklassa – 3. Kilpailuoikeus (EUVL 2003 L 236, s. 797).
(3) Euroopan yhteisön perustamissopimuksen [88] artiklan soveltamista koskevista yksityiskohtaisista säännöistä 22 päivänä maaliskuuta 1999 annettu neuvoston asetus (EY) N:o 659/1999 (EYVL L 83, s.).
Full & Egal Universal Law Academy