27.1.2007
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 20/32
Kanne 13.12.2006 — IBP ja International Building Products France v. komissio
(Asia T-384/06)
(2007/C 20/49)
Oikeudenkäyntikieli: englanti
Asianosaiset
Kantajat: IBP Ltd (Tipton, Yhdistynyt kuningaskunta) ja International Building Products France SA (Sartrouville, Ranska) (edustajat: M. Clough, QC, ja solicitor A. Aldred)
Vastaaja: Euroopan yhteisöjen komissio
Vaatimukset
—
päätös on kumottava siltä osin kuin se koskee kantajia ajanjakson 23.11.2001–1.4.2004 osalta
—
kantajille määrätty sakko on joka tapauksessa kumottava tai sen määrää on alennettava tuomioistuimen asianmukaiseksi harkitsemalla määrällä
—
komissio on velvoitettava korvaamaan kantajien oikeudenkäyntikulut.
Oikeudelliset perusteet ja pääasialliset perustelut
Kantajat vaativat sen asiassa COMP/F-1/38.121 — Liittimet — 20.9.2006 tehdyn komission päätöksen K(2006) 4180 lopullinen osittaista kumoamista, jossa komissio totesi, että kantajat ja tietyt muut yritykset ovat rikkoneet EY 81 artiklaa ja Euroopan talousalueesta tehdyn sopimuksen 53 artiklaa sopimalla yhdessä hintojen vahvistamisesta, sopimalla sovellettavista hinnastoista, sopimalla alennuksista ja paljousalennuksista, sopimalla hinnankorotuksiin sovellettavista järjestelmistä, jakamalla kansallisia markkinoita ja asiakkaita sekä vaihtamalla muita liiketoimintaan liittyviä tietoja.
Kanteensa tueksi kantajat esittävät, että komissio sovelsi virheellisesti EY 81 artiklaa todetessaan, että kantajat rikkoivat EY 81 artiklaa osallistuessaan yhtenä kokonaisuutena pidettävään, monitahoiseen ja jatkettuun kilpailusääntöjen rikkomiseen 23.11.2001 ja 1.4.2004 välisenä ajanjaksona, sillä komission käytössä olleet todisteet eivät kantajien mukaan tue tällaista päätelmää.
Lisäksi kantajat väittävät, että EY 253 artiklassa säädetyn vastaisesti komissio ei perustellut päätöstään tai perusteli päätöksensä puutteellisesti.
Kantajat väittävät edelleen, että komissio loukkasi heidän oikeuttaan tulla kuulluksi, koska se totesi kyseiset kilpailusääntöjen rikkomiset esittämättä ensin kantajille heitä vastaan kohdistettuja väitteitä väitetiedoksiannon muodossa ja antamatta kantajille tilaisuutta ottaa kantaa kyseisiin väitteisiin ennen kuin se teki riidanalaisen päätöksen.
Määrätyn sakon kumoamisen tai sen määrän alentamisen osalta kantajat esittävät, että
a)
komissio jätti soveltamatta asetuksen N:o 17 (1) 15 artiklan 2 kohtaa, asetuksen N:o 1/2003 (2) 23 artiklan 2 kohtaa ja sakkojen määrän laskennasta annettujen suuntaviivojen (3) 5 artiklan a kohtaa;
b)
komissio määräsi International Building Products Francelle 5,63 miljoonan euron suuruisen sakon kahteen kertaan samasta menettelystä;
c)
komissio sovelsi virheellisesti sakkojen määrän laskennasta vuonna 1998 annettuja suuntaviivoja; ja
d)
komissio sovelsi virheellisesti vuonna sakkojen lieventämisestä vuonna 1996 annettua tiedonantoa (4).
(1) 6.2.1962 annettu neuvoston asetus N:o 17 (perustamissopimuksen [81] ja [82] artiklan ensimmäinen täytäntöönpanoasetus) (EYVL 13, s. 204–211, suomenk. erityispainos Alue 8 Nide 1, s. 8).
(2) Perustamissopimuksen 81 ja 82 artiklassa vahvistettujen kilpailusääntöjen täytäntöönpanosta 16.12.2002 annettu neuvoston asetus (EY) N:o 1/2003 (EYVL 2003, L 1, s. 1).
(3) Asetuksen N:o 17 15 artiklan 2 kohdan ja EHTY:n perustamissopimuksen 65 artiklan 5 kohdan mukaisesti määrättävien sakkojen laskennasta annetuista suuntaviivoista 14.1.1998 annettu komission tiedonanto (EYVL C 9, s. 3).
(4) Sakkojen määräämättä jättämisestä tai lieventämisestä kartelleja koskevissa asioissa annettu komission tiedonanto (EYVL 1996, C 207, s. 4).
Full & Egal Universal Law Academy