16.5.2009
SV
Europeiska unionens officiella tidning
C 113/7
Domstolens dom (första avdelningen) av den 12 mars 2009 — Antartica Srl mot Byrån för harmonisering inom den inre marknaden (varumärken, mönster och modeller), The Nasdaq Stock Market, Inc.
(Mål C-320/07 P) (1)
(Överklagande - Gemenskapsvarumärke - Förordning (EG) nr 40/94 - Artikel 8.5 - Avslag på registreringsansökan - Äldre varumärke NASDAQ som åtnjuter anseende - Figurkännetecken NASDAQ - Användning av det äldre varumärket för varor och tjänster som påståtts ha erbjudits kostnadsfritt - Obehörig vinst har realiserats tack vare det äldre varumärkets särskiljningsförmåga och anseende - Omsättningskrets)
2009/C 113/12
Rättegångsspråk: engelska
Parter
Klagande: Antartica Srl (ombud: E. Racca och A. Fusillo, avvocati)
Övriga parter i målet: Byrån för harmonisering inom den inre marknaden (varumärken, mönster och modeller) (Ombud: A. Folliard–Monguiral), The Nasdaq Stock Market, Inc. (ombud: J. van Manen och J. Hofhuis, advocaten)
Saken
Överklagande av den som förstainstansrätten (fjärde avdelningen) meddelade den 10 maj 2007 i mål T-47/06, Antartica mot harmoniseringsbyrån, i vilken förstainstansrätten ogillade den talan om ogiltigförklaring som väckts av den som ansökt om registrering av figurmärket nasdaq för varor i klasserna 9, 12, 14, 25 och 28 av beslut R 752/2004-2, som fattats av andra överklagandenämnden vid harmoniseringsbyrån den 7 december 2005, om upphävande av invändningsenhetens beslut att avslå den invändning som framställts av innehavaren av gemenskapsordmärket och det nationella ordmärket NASDAQ för varor i klasserna 9, 16, 35, 36, 38 och 42 — Tolkning av artikel 8.5 i rådets förordning nr 40/94 av den 20 december 1993 om gemenskapsvarumärken (EGT L 11, 1994, s. 1; svensk specialutgåva, område 17, volym 2, s. 3)
Domslut
1)
Överklagandet ogillas.
2)
Antartica Srl ska ersätta rättegångskostnaderna.
(1) EUT C 211 av den 8.9.2007.
Full & Egal Universal Law Academy