7.2.2009
SV
Europeiska unionens officiella tidning
C 32/6
Domstolens dom (tredje avdelningen) av den 11 december 2008 (begäran om förhandsavgörande från Tribunal d'instance du VIIème arrondissement de Paris (Frankrike)) – Kip Europe SA, Kip (UK) Ltd, Caretrex Logistiek BV och Utax GmbH mot Administration des douanes – Direction Générale des douanes et droits indirects
(Förenade målen C-362/07 och C-363/07) (1)
(Gemensamma tulltaxan - Kombinerade nomenklaturen - Tullklassificering - Flerfunktionsapparater - Apparater som består av en laserutskriftsmodul och en skannermodul samt har kopieringsfunktion - Nummer 8471 - Nummer 9009)
(2009/C 32/10)
Rättegångsspråk: franska
Hänskjutande domstol
Tribunal d'instance du VIIème arrondissement de Paris
Parter i målet vid den nationella domstolen
Klagande: Kip Europe SA, Kip (UK) Ltd, Caretrex Logistiek BV och Utax GmbH
Motpart: Administration des douanes – Direction Générale des douanes et droits indirects
Saken
Begäran om förhandsavgörande – Tribunal d'instance du VIIème arrondissement de Paris – Tolkning av rådets förordning (EEG) nr 2658/87 av den 23 juli 1987 om tulltaxe- och statistiknomenklaturen och om Gemensamma tulltaxan (EGT L 256, s. 1; svensk specialutgåva, område 11, volym 13, s. 22) i dess lydelse vid tiden för de faktiska omständigheterna i målet vid den nationella domstolen och giltigheten av kommissionens förordning (EG) nr 400/2006 av den 8 mars 2006 om klassificering av vissa varor i Kombinerade nomenklaturen (EUT L 70, s. 9) – Flerfunktionsapparat bestående av en laserutskriftsmodul, en skannermodul och en datormodul – Klassificering enligt tulltaxenummer 8471 60 40 (maskin för automatisk databehandling) med stöd av regel 3 b i de allmänna bestämmelserna för tolkning av KN (skrivarfunktionen ger apparaten dess huvudsakliga karaktär) eller tulltaxenummer 9009 12 00 (Fotokopieringsmaskiner) med tillämpning av anmärkning 5 E till kapitel 84 i KN (apparat som självständigt utför en specifik uppgift – kopiering – annan än databehandling)
Domslut
1)
Anmärkning 5 E till kapitel 84 i Kombinerade nomenklaturen, vilken utgör bilaga 1 till rådets förordning (EEG) nr 2658/87 av den 23 juli 1987 om tulltaxe- och statistiknomenklaturen och om Gemensamma tulltaxan, i dess lydelse enligt kommissionens förordning (EG) nr 1719/2005 av den 27 oktober 2005, ska tolkas så, att det endast är sådana apparater i vilka ingår en maskin för automatisk databehandling eller som arbetar i anslutning till en sådan maskin och som inte har en databehandlingsfunktion, som kan utgöra apparater som utför en ”specifik arbetsuppgift annan än databehandling”.
2)
Om kopieringsfunktionen hos de apparater som är föremål för prövning i målet vid den hänskjutande domstolen är av underordnad betydelse i förhållande till deras utskrifts- och skannerfunktioner, ska apparaterna anses vara enheter till maskiner för automatisk databehandling i den mening som avses i anmärkning 5 B till kapitel 84 i Kombinerade nomenklaturen, vilken utgör bilaga 1 till förordning nr 2658/87, i dess lydelse enligt förordning nr 1719/2005. Separata sådana enheter ska klassificeras enligt nummer 8471 i denna nomenklatur, med tillämpning av anmärkning 5 C till samma kapitel. I ett sådant fall ska det relevanta undernumret bestämmas med tillämpning av anmärkning 3 till avdelning XVI i nämnda nomenklatur. Om kopieringsfunktionen däremot är av lika stor betydelse som de övriga två funktionerna, ska dessa apparater med tillämpning av regel 3 b i de allmänna bestämmelserna klassificeras enligt det nummer som svarar mot den av dessa två eller tre moduler som ger apparaterna deras huvudsakliga karaktär. Är det inte möjligt att fastställa vilken av modulerna som ger apparaterna deras huvudsakliga karaktär, ska dessa med tillämpning av regel 3 c i de allmänna bestämmelserna klassificeras enligt nummer 9009.
3)
Det har vid prövningen av den femte frågan i respektive mål inte framkommit några omständigheter som kan påverka giltigheten av punkt 4 i bilagan till kommissionens förordning (EG) nr 400/2006 av den 8 mars 2006 om klassificering av vissa varor i Kombinerade nomenklaturen.
(1) EUT C 269, 10.11.2007.
Full & Egal Universal Law Academy