29.3.2008
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 79/12
Ennakkoratkaisupyyntö, jonka Landesarbeitsgericht Düsseldorf (Saksa) on esittänyt 13.12.2007 — Seda Kücükdeveci v. Swedex GmbH & Co. KG
(Asia C-555/07)
(2008/C 79/21)
Oikeudenkäyntikieli: saksa
Ennakkoratkaisua pyytänyt tuomioistuin
Landesarbeitsgericht Düsseldorf
Pääasian asianosaiset
Kantaja: Seda Kücükdeveci
Vastaaja: Swedex GmbH & Co. KG
Ennakkoratkaisukysymykset
1)
a)
Rikotaanko sellaisella kansallisella lainsäännöksellä, jonka mukaan työnantajan noudatettaviksi tulevat irtisanomisajat pidentyvät asteittain työsuhteen keston pidentyessä kuitenkin niin, että irtisanomisajan osalta ei oteta huomioon ennen 25 vuoden iän saavuttamista täyttyneitä työntekijän työskentelyaikoja, yhteisön oikeuden mukaista ikään perustuvan syrjinnän kieltoa, eli yhteisön primaarioikeutta tai 27.11.2000 annettua direktiiviä 2000/78/EY? (1)
b)
Voidaanko oikeuttamisperusteena sille, että työnantajan on noudatettava nuorempia työntekijöitä irtisanoessaan ainoastaan perusirtisanomisaikaa, pitää sitä, että, työnantajalla on katsottava olevan liiketaloudellinen intressi henkilöstöhallinnolliseen joustavuuteen, jota pidemmät irtisanomisajat haittaisivat, ja nuoremmilla työntekijöillä ei katsota olevan (vanhemmille työntekijöille pidempien irtisanomisaikojen kautta annettavaa) työsuhteen sellaisenaan säilymistä ja disponointia koskevaa suojaa, esimerkiksi siitä syystä, että heiltä voidaan odottaa heidän ikänsä ja/tai vähäisempien sosiaalisten, perhettä koskevien tai yksityisten velvollisuuksien takia suurempaa ammatillista ja henkilökohtaista joustavuutta ja liikkuvuutta?
2)
Jos kysymykseen 1 a annetaan myöntävä vastaus ja kysymykseen 1 b kieltävä vastaus:
Onko jäsenvaltion tuomioistuimen jätettävä soveltamatta yksityisten välisessä oikeusriidassa yhteisön oikeuden kanssa nimenomaisesti ristiriidassa olevaa lainsäännöstä vai onko normin alaisuuteen kuuluvien henkilöiden luottamus voimassa olevien kansallisten lakien soveltamiseen otettava huomioon siten, että soveltamatta jättäminen seuraa vasta sen jälkeen kun Euroopan yhteisöjen tuomioistuin on antanut ratkaisun nyt kysymyksessä olevasta tai olennaisesti samankaltaisesta säännöksestä?
(1) EYVL L 303, s. 16.
Full & Egal Universal Law Academy