29.3.2008
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 79/12
Kanne 21.12.2007 — Euroopan yhteisöjen komissio v. Itävallan tasavalta
(Asia C-564/07)
(2008/C 79/22)
Oikeudenkäyntikieli: saksa
Asianosaiset
Kantaja:Euroopan yhteisöjen komissio (asiamiehet): E. Traversa ja H. Krämer)
Vastaaja: Itävallan tasavalta
Vaatimukset
—
yhteisöjen tuomioistuinta vaaditaan toteamaan, että Itävallan tasavalta ei ole noudattanut EY 49 artiklan mukaisia velvoitteitaan, koska
—
se vaatii, että kaikkien toiseen jäsenvaltioon lainmukaisesti sijoittautuneiden patenttiasiamiesten, jotka haluavat tarjota tilapäisesti Itävallassa palveluja, on ennen sitä kirjoittauduttava erityiseen itävaltalaiseen rekisteriin ja se tehnyt rekisteriin merkitsemisen riippumaan siitä, että sitä ennen on otettu ammatillista vastuuta koskeva vastuuvakuutus,
—
se saattaa kaikki toiseen jäsenvaltioon lainmukaisesti sijoittautuneet patenttiasiamiehet, jotka haluavat tarjota tilapäisesti Itävallassa palveluja, Itävallan viranomaisten kurinpitovalvonnan alaisuuteen myös muiden käyttäytymistapojen kuin ammatillisten velvollisuuksien raskauttavien loukkausten johdosta toteutettavien asian selvitys- ja seuraamustoimenpiteiden osalta,
—
se on tehnyt kaiken toiseen jäsenvaltioon lainmukaisesti sijoittautuneiden patenttiasiamiesten, jotka haluavat tarjota tilapäisesti Itävallassa palveluja, toimesta tapahtuvan palvelujen tarjoamisen riippumaan siitä, että sitä ennen on otettu ammatillista vastuuta koskeva vastuuvakuutus,
—
se velvoittaa kaikki toiseen jäsenvaltioon lainmukaisesti sijoittautuneet patenttiasiamiehet, jotka haluavat tarjota tilapäisesti Itävallassa palveluja, toimimaan yhteistyössä paikallisesti rajattuun toimintaan luvan saaneen yhteistyöasianajajan kanssa tai käyttämään Itävallassa asuvaa asiamiestä, joka on valtuutettu ottamaan vastaan asiaa koskevat tiedonannot.
—
Itävallan tasavalta on velvoitettava korvaamaan oikeudenkäyntikulut.
Oikeudelliset perusteet ja pääasialliset perustelut
Yhteisöjen tuomioistuimen vakiintuneen oikeuskäytännön mukaan EY 49 artiklassa ei ainoastaan vaadita poistamaan kaikkea toiseen jäsenvaltioon sijoittautuneen palvelujen tarjoajan kansalaisuuden perusteella tapahtuvaa syrjintää, vaan myös poistamaan kaikki rajoitukset — silloinkin kun niitä sovelletaan erotuksetta sekä kotimaisiin palvelujen tarjoajiin että muihin jäsenvaltioihin sijoittautuneisiin palvelujen tarjoajiin — jos ne ovat omiaan estämään toiseen jäsenvaltioon sijoittautuneen ja siellä vastaavia palveluja lainmukaisesti tarjoavan henkilön toiminnan, haittaamaan tätä toimintaa tai tekemään siitä vähemmän houkuttelevaa.
Komission näkemyksen mukaan patenttiasiamiehiä koskevilla Itävallan säännöksillä rajoitetaan EY 49 artiklassa tarkoitettua palvelujen vapaata tarjoamista, koska niissä velvoitetaan toiseen jäsenvaltioon lainmukaisesti sijoittautuneet patenttiasiamiehet, jotka haluavat tarjota tilapäisesti Itävallassa palveluja, ottamaan ammatillista vastuuta koskevan vastuuvakuutuksen, kirjoittautumaan itävaltalaiseen rekisteriin, saattamaan itsensä Itävallan patenttiasiamieskamarin valvonnan alaisuuteen ja siinä tapauksessa, että patenttiasiamies edustaa asianosaista, toimimaan yhteistyössä paikallisesti rajattuun toimintaan luvan saaneen yhteistyöasianajajan kanssa.
Nämä vaatimukset ovat omiaan estämään toiseen jäsenvaltioon lainmukaisesti sijoittautuneen patenttiasiamiehen tarjoamasta tilapäisesti patenttiasiamiespalveluja Itävallassa tai ainakin tekemään siitä vähemmän houkuttelevaa. Nimittäin sekä sijoittautumisjäsenvaltion että myös sen jäsenvaltion, jossa palvelu tarjotaan, lainsäännösten huomioon ottaminen on palvelujen tarjoajalle ylimääräinen taloudellinen rasite, sillä hänen olisi otettava selvää siinä jäsenvaltiossa, jossa palvelut tarjotaan, sovellettavista säännöksistä ja lisäksi hänet saatettaisiin kaksinkertaisen sääntelyn alaiseksi ilman, että siinä jäsenvaltiossa, jossa palveluja tarjotaan, otettaisiin huomioon niitä sääntelyitä, joiden alaisena hän on jo siinä jäsenvaltiossa, josta hän on peräisin. Kysymyksessä oleva sääntely on myös omiaan saamaan toisessa jäsenvaltiossa asuvan kuluttajan luopumaan antamasta toimeksiantoa toiseen jäsenvaltioon sijoittautuneelle palvelujen tarjoajalle, koska tästä aiheutuisi hänelle lisäkustannuksia itävaltalaisen palvelujen tarjoajan palvelujen käyttämiseen verrattuna.
Kansalliset toimenpiteet, joilla estetään perustamissopimuksessa taattujen perusvapauksien käyttäminen tai rajoitetaan sitä tai tehdään se vähemmän houkuttelevaksi, ovat yhteensopivia perustamissopimuksen kanssa ainoastaan, jos ne ensinnäkin perustuvat yleiseen etuun liittyvään pakottavaan syyhyn, toiseksi, jos niitä sovelletaan syrjimättömällä tavalla, kolmanneksi, jos ne ovat sellaisia, niillä voidaan taata tavoitellun päämäärän toteuttaminen, ja neljänneksi, jos niillä ei ylitetä sitä, mikä on tarpeen sen saavuttamiseksi. Yleiseen etuun liittyviksi pakottaviksi syiksi tunnustetaan ainoastaan sellaiset edut, joita ei jo suojata palvelujen tarjoajaan tämän sijoittautumisjäsenvaltiossa sovellettavilla säännöksillä.
Komissio katsoo, että riidanalaiset rajoitukset eivät ole sallittuja perustamissopimuksessa nimenomaisesti olevien poikkeussääntelyiden tai yhteisöjen tuomioistuimen yleiseen etuun liittyviä pakottavia syitä koskevan oikeuskäytännön perusteella. Kysymyksessä olevilla, toiseen jäsenvaltioon sijoittautuneille patenttiasiamiehille asetetuilla velvollisuuksilla ylitetään nimittäin se, mikä on tarpeen kuluttajansuojaa ja menettelyn asianmukaista etenemistä koskevien päämäärien saavuttamiseksi.
Full & Egal Universal Law Academy