9.2.2008
SV
Europeiska unionens officiella tidning
C 37/24
Talan väckt den 27 november 2007 – BP Aromatics Ltd mot Europeiska gemenskapernas kommission
(Mål T-429/07)
(2008/C 37/37)
Rättegångsspråk: engelska
Parter
Sökande: BP Aromatics Ltd (Sunbury on Thames, Förenade kungariket) (ombud: A. Renshaw and G. Bushell, Solicitors)
Svarande: Europeiska gemenskapernas kommission
Sökandens yrkanden
Sökanden yrkar att förstainstansrätten skall
—
ogiltigförklara det angripna beslutet,
—
förplikta svaranden och eventuella intervenienter som tillåts att intervenera i målet att ersätta rättegångskostnaderna,
—
vidta alla övriga åtgärder som förstainstansrätten finner lämpliga.
Grunder och huvudargument
Sökanden har yrkat att förstainstansrätten skall ogiltigförklara kommissionens beslut K(2007) 3202 slutligt av den 10 juli 2007, genom vilket kommissionen förklarade att statligt stöd till Artensa (Artenius) för uppförande av en ny anläggning för kemikalietillverkning som de portugisiska myndigheterna anmält var förenligt med den gemensamma marknaden i enlighet med artikel 87.3 a EG.
Till stöd för sin ansökan har sökanden gjort gällande att kommissionen har åsidosatt artiklarna 87 EG och 88 EG, tillämpningsföreskrifterna för dessa, vissa väsentliga förfarandebestämmelser och ett antal gemenskapsrättsliga principer, eftersom kommissionen
—
tolkade och tillämpade de sektorsövergripande rambestämmelserna för regionalstöd till stora investeringsprojekt 2002 (1) felaktigt; härvid fordras att bedömningen grundas på marknaden i EES-området och inte på världsmarknaden,
—
gjorde en uppenbart oriktig bedömning när den fann att den relevanta marknaden för renad tereftalsyra är världsomspännande medan den enligt sökandens uppfattning omfattar EES-området,
—
gjorde en uppenbart oriktig bedömning när den fann att Artensas relevanta försäljningsandel inte kommer att uppgå till 25 procent, medan den i realiteten kommer att överstiga 25 procent grundat på en bedömning avseende EES-området.
Sökanden har gjort gällande att om kommissionen hade gjort en detaljerad och grundlig undersökning av marknaden i EES-området för renad tereftalsyra skulle den ha haft stora svårigheter att slå fast huruvida stödet är förenligt med den gemensamma marknaden och detta skulle ha gjort det nödvändigt att inleda ett formellt undersökningsförfarande i enlighet med artikel 88.2 EG.
Enligt sökanden hade kommissionen allvarliga svårigheter att godkänna stödet under det inledande granskningsförfarandet och den borde därför ha inlett det formella förfarandet i enlighet med artikel 88.2 EG. Denna uppfattning stöds av den omständigheten att lång tid förflöt mellan de portugisiska myndigheternas anmälan och det att det angripna beslutet fattades.
Sökanden har vidare gjort gällande att dennes rättigheter under förfarandet åsidosattes, eftersom kommissionen inte, såsom den borde, inledde ett formellt undersökningsförfarande i enlighet med artikel 88.2 EG.
Sökanden har slutligen hävdat att kommissionen åsidosatte motiveringsskyldigheten i enlighet med artikel 253 EG.
(1) Meddelanden från kommissionen – Sektorsövergripande rambestämmelser för regionalstöd till stora investeringsprojekt (delgivet med nr K(2002) 315) (EGT C 70, s. 8).
Full & Egal Universal Law Academy