9.2.2008
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 37/30
Kanne 7.12.2007 — Royal Appliance International v. SMHV — BSH Bosch und Siemens Hausgeräte (Centrixx)
(Asia T-446/07)
(2008/C 37/47)
Kannekirjelmän kieli: saksa
Asianosaiset
Kantaja: Royal Appliance International (Hilden, Saksa) (edustajat: asianajajat K.-J. Michaeli ja M. Schork)
Vastaaja: sisämarkkinoiden harmonisointivirasto (tavaramerkit ja mallit) (SMHV)
Vastapuoli valituslautakunnassa: BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH (München, Saksa)
Vaatimukset
—
SMHV:n neljännen valituslautakunnan asiassa R 572/2006-4 3.10.2007 tekemä päätös on kumottava.
—
SMHV on velvoitettava korvaamaan oikeudenkäyntikulut.
Oikeudelliset perusteet ja pääasialliset perustelut
Yhteisön tavaramerkin hakija: Kantaja
Haettu yhteisön tavaramerkki: Sanamerkki ”Centrixx” luokkaan 7 rekisteröityjä tavaroita varten (hakemus N:o 3 016 227).
Sen tavaramerkki- tai merkkioikeuden haltija, johon väitemenettelyssä on vedottu: BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH.
Tavaramerkki- tai merkkioikeus, johon väitemenettelyssä on vedottu: Saksalainen sanamerkki ”sensixx” luokkaan 7 rekisteröityjä tavaroita varten (N:o 30 244 090).
Väiteosaston ratkaisu: Väitteen hylkääminen.
Valituslautakunnan ratkaisu: Väiteosaston ratkaisun kumoaminen ja rekisteröintihakemuksen hylkääminen.
Kanneperusteet: Asetuksen (EY) N:o 40/94 (1) 8 artiklan 1 kohtaa on rikottu, koska valituslautakunta ei ole soveltanut asianmukaisesti periaatteita, joita yhteisöjen tuomioistuinten oikeuskäytännössä on esitetty sekaannusvaaran tutkimisesta.
(1) Yhteisön tavaramerkistä 20.12.1993 annettu neuvoston asetus (EY) N:o 40/94 (EYVL 1994 L 11, s. 1).
Full & Egal Universal Law Academy