31.7.2010
SV
Europeiska unionens officiella tidning
C 209/7
Domstolens dom (andra avdelningen) av den 3 juni 2010 (begäran om förhandsavgörande från Oberster Gerichtshof (Österrike)) — Internetportal und Marketing GmbH mot Richard Schlicht
(Mål C-569/08) (1)
(Internet - Toppdomä - Förordning (EG) nr 874/2004 - Domännamn - Stegvis registrering - Särskilda skrivtecken - Spekulativ och oegentlig registrering - Begreppet ”ond tro”)
2010/C 209/10
Rättegångsspråk: tyska
Hänskjutande domstol
Oberster Gerichtshof
Parter i målet vid den nationella domstolen
Klagande: Internetportal und Marketing GmbH
Motpart: Richard Schlicht
Saken
Begäran om förhandsavgörande — Oberster Gerichtshof (Österrike) — Tolkningen av artikel 21.1 a och b, 21.2 och 21.3 i kommissionens förordning (EG) nr 874/2004 av den 28 april 2004 om allmänna riktlinjer för inrättandet och driften av toppdomä och allmänna principer för registrering (EGT L 162, s. 40) — Spekulativ och oegentlig registrering — Begreppen ”rätt eller legitimt intresse” och ”ond tro” — Registrering av ett domännamn av innehavaren av ett nationellt varumärke vilket uteslutande har förvärvats i syfte att möjliggöra denna registrering i det första steget av den stegvisa registreringen — Domännamn som påtagligt skiljer sig från det varumärke som låg till grund för dess registrering till följd av att det särskilda skrivtecknet ”&” har avlägsnats — Varumärket ”&R&E&I&F&E&N&”
Domslut
1.
Artikel 21.3 i kommissionens förordning (EG) nr 874/2004 av den 28 april 2004 om allmänna riktlinjer för inrättandet och driften av toppdomä och allmänna principer för registrering ska tolkas så att ond tro kan visas genom andra omständigheter än dem som räknas upp i punkterna a–e i denna bestämmelse.
2.
Vid bedömningen av om en person har handlat i ond tro i den mening som avses i artikel 21.1 b i förordning nr 874/2004, jämförd med artikel 21.3 i samma förordning, ska den nationella domstolen beakta samtliga relevanta faktorer i det enskilda fallet, i synnerhet de villkor under vilka registrering av varumärket har erhållits och under vilka namnet har registrerats under toppdomä.
Vad avser de villkor under vilka registrering av varumärket har erhållits, ska den nationella domstolen särskilt beakta följande:
—
Avsikten att inte använda varumärket på den marknad som ansökan om skydd avsåg.
—
Det sätt på vilket varumärket framställs.
—
Den omständigheten att ett stort antal andra varumärken som motsvarar generiska benämningar har registrerats.
—
Den omständigheten att varumärket har registrerats kort innan den stegvisa registreringen av namn under toppdomä inleddes.
Vad avser de villkor under vilka namnet har registrerats under toppdomä, ska den nationella domstolen särskilt beakta följande:
—
Oegentlig användning av särskilda skrivtecken eller skiljetecken, i den mening som avses i artikel 11 i förordning nr 874/2004, i syfte att tillämpa omskrivningsreglerna i denna artikel.
—
Registrering under det första steget av den stegvisa registrering som föreskrivs i denna förordning på grundval av ett varumärke som har erhållits under de omständigheter som är aktuella i målet vid den nationella domstolen.
—
Den omständigheten att ett stort antal registreringsansökningar för domännamn som motsvarar generiska beteckningar har lämnats in.
(1) EUT C 69, 21.03.2009.
Full & Egal Universal Law Academy