Tribunalens dom (första avdelningen) av den 17 december 2010 – Chocoladefabriken Lindt & Sprüngli mot harmoniseringsbyrån (formen på en kanin i choklad)
(mål T‑395/08)
”Gemenskapsvarumärke – Ansökan om registrering som tredimensionellt gemenskapsvarumärke – Formen på en kanin i choklad – Absolut registreringshinder – Särskiljningsförmåga saknas – Artikel 7.1 b i förordning (EG) nr 40/94 (nu artikel 7.1 b i förordning (EG) nr 207/2009) – Avsaknad av särskiljningsförmåga som förvärvats till följd av användning – Artikel 7.3 i förordning nr 40/94 (nu artikel 7.3 i förordning nr 207/2009)”
Gemenskapsvarumärke – Definition och förvärv av gemenskapsvarumärke – Absoluta registreringshinder – Varumärken som saknar särskiljningsförmåga (Rådets förordning nr 40/94, artikel 7.1 b) (se punkterna 25, 46 och 47)
Saken
Talan mot det beslut som meddelades av harmoniseringsbyråns fjärde överklagandenämnd den 18 juli 2008 (ärende R 419/2008-4) om en ansökan om registrering som gemenskapsvarumärke av ett tredimensionellt kännetecken som utgörs av formen på en kanin i choklad.
Uppgifter i målet
Sökande av gemenskapsvarumärke:
Chocoladefabriken Lindt & Sprüngli AG
Sökt gemenskapsvarumärke:
Tredimensionellt varumärke i form av en kanin i choklad för varor i klass 30 – ansökan nr 3664372
Granskarens beslut:
Avslag på ansökan
Överklagandenämndens beslut:
Avslag på överklagandet
Domslut
1)
Talan ogillas.
2)
Chocoladefabriken Lindt & Sprüngli AG ska ersätta rättegångskostnaderna.
Full & Egal Universal Law Academy