28.8.2010
NL
Publicatieblad van de Europese Unie
C 234/13
Arrest van het Hof (Tweede kamer) van 8 juli 2010 (verzoek om een prejudiciële beslissing ingediend door het Landesarbeitsgericht Hamburg — Duitsland) — Susanne Bulicke/Deutsche Büro Service GmbH
(Zaak C-246/09) (1)
(Richtlijn 2000/78/EG - Artikelen 8 en 9 - Nationale procedure ter verzekering van naleving van uit richtlijn voortvloeiende verplichtingen - Beroepstermijn - Gelijkwaardigheids- en doeltreffendheidsbeginsel - Standstill-beginsel)
2010/C 234/19
Procestaal: Duits
Verwijzende rechter
Landesarbeitsgericht Hamburg
Partijen in het hoofdgeding
Verzoekende partij: Susanne Bulicke
Verwerende partij: Deutsche Büro Service GmbH
Voorwerp
Verzoek om een prejudiciële beslissing — Landesarbeitsgericht Hamburg — Uitlegging van richtlijn 2000/78/EG van de Raad van 27 november 2000 tot instelling van een algemeen kader voor gelijke behandeling in arbeid en beroep (PB L 303, blz. 16) en van algemene beginselen van gemeenschapsrecht — Verbod van discriminatie op grond van leeftijd bij aanwerving — Nationale regeling die voor het instellen van een vordering tot schadeloosstelling of schadevergoeding een termijn bepaalt van twee maanden, te rekenen vanaf de ontvangst van de afwijzing van de sollicitatie of vanaf de kennisneming van de discriminatie
Dictum
1)
Het primaire recht van de Unie en artikel 9 van richtlijn 2000/78/EG van de Raad van 27 november 2000 tot instelling van een algemeen kader voor gelijke behandeling in arbeid en beroep, moeten aldus worden uitgelegd dat zij zich niet verzetten tegen een nationale procedureregel volgens welke het slachtoffer van een discriminatie op grond van leeftijd bij aanwerving binnen een termijn van twee maanden bij de verantwoordelijke moet opkomen tegen deze discriminatie teneinde vergoeding te verkrijgen van zijn vermogensschade en andere schade, op voorwaarde dat:
—
deze termijn niet ongunstiger is dan die welke voor soortgelijke internrechtelijke vorderingen inzake arbeidsrecht geldt; en
—
het tijdstip waarop bedoelde termijn begint te lopen de uitoefening van de door de richtlijn verleende rechten niet onmogelijk of uiterst moeilijk maakt.
Het staat aan de nationale rechter om na te gaan of deze twee voorwaarden zijn vervuld.
2)
Artikel 8 van richtlijn 2000/78/EG moet aldus worden uitgelegd dat het zich niet verzet tegen een nationale procedureregel ter uitvoering van de richtlijn, die een wijziging tot gevolg heeft van een vroegere regeling waarin een termijn was bepaald om schadevergoeding te vragen in geval van discriminatie op grond van geslacht.
(1) PB C 244 van 10.10.2009.
Full & Egal Universal Law Academy