20.6.2009
BG
Официален вестник на Европейския съюз
C 141/25
Преюдициално запитване, отправено от Okresní soud на Cheb (Чешка република) на 23 март 2009 г. — Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group/Michal Bilas
(Дело C-111/09)
2009/C 141/45
Език на производството: чешки
Запитваща юрисдикция
Okresní soud v Chebu (Чешка република)
Страни в главното производство
Ищци: Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group
Ответник: Michal Bilas
Преюдициални въпроси
1)
Трябва ли член 26 от Регламент (ЕО) № 44/2001 на Съвета от 22 декември 2000 година относно компетентността, признаването и изпълнението на съдебни решения по граждански и търговски дела (1) (наричан по-нататък „Регламентът“) да се тълкува в смисъл, че не допуска съдът да провери международната си компетентност, в случай че ответникът участва в производството, когато става въпрос за правила за задължителна компетентност по смисъла на раздел 3 от Регламента и искът е бил предявен в нарушение на тези правила?
2)
Може ли ответникът с участието си в производството, да обоснове международната компетентност на съда, по смисъла на член 24 от Регламента, дори когато по отношение на производството се прилагат правилата за задължителна компетентност по смисъла на раздел 3 от Регламента и искът е бил предявен в нарушение на тези правила?
3)
При отрицателен отговор на втория въпрос, може ли фактът, че ответникът участва в производство във връзка със застраховане пред некомпетентен съд по смисъла на Регламента, да се разглежда като споразумение за предоставяне на компетентност на съда по смисъла член 13, параграф 1 от Регламента?
(1) ОB L 12, 16.01.2001 г.; Специално издание на български език 2007 г., глава 19, том 3, стр. 74.
Full & Egal Universal Law Academy