Domstolens kendelse (Syvende Afdeling) af 9. juli 2010 – The Wellcome Foundation mod KHIM
(Sag C-461/09 P)
»Appel – EF-varemærker – ordmærke FAMOXIN – begæring om ugyldighed fremsat af indehaveren af det nationale ordmærke LANOXIN – afvisning af ugyldighedsbegæringen«
Appel – anbringender – urigtig vurdering af de faktiske omstændigheder og af beviselementer – afvisning – Domstolens prøvelse af vurderingen af de faktiske omstændigheder og af beviselementer – udelukket, medmindre de er gengivet urigtigt (art. 225, stk. 1, EF; statutten for Domstolen, art. 58, første afsnit) (jf. præmis 21)
Angående
Appel af dom afsagt af Retten i Første Instans (Syvende Afdeling) den 23. september 2009 i de forenede sager T-493/07, T-26/08 og T-27/08, GlaxoSmithkline-Laboratórios Wellcome de Portugal – The Wellcome Foundation mod KHIM, hvorved Retten frifandt Kontoret for Harmonisering i det Indre Marked (Varemærker og Design) i et annullationssøgsmål anlagt af indehaveren af det nationale ordmærke »LANOXIN« for varer i klasse 5 til prøvelse af afgørelse truffet den 14. september 2007 af Første Appelkammer ved Kontoret for Harmonisering i det Indre Marked (Varemærker og Design) (KHIM) (sag R 8/2007-1) vedrørende afslag på en klage over annullationsafdelingens afgørelse, hvorved denne afslog appellantens ugyldighedsbegæring vedrørende EF-ordmærket »FAMOXIN« for varer og tjenesteydelser i klasse 5.
Konklusion
1)
Appellen forkastes.
2)
The Wellcome Foundation Ltd betaler sagens omkostninger.
Full & Egal Universal Law Academy