7.11.2009
SV
Europeiska unionens officiella tidning
C 267/65
Talan väckt den 4 augusti 2009 — Sanyō Denki mot harmoniseringsbyrån — Telefónica O2 Germany (eneloop)
(Mål T-309/09)
2009/C 267/118
Ansökan är avfattad på tyska
Parter
Sökande: Sanyō Denki (Osaka, Japan) (ombud: advokaterna M. De Zorti, M. Koch och T. Grimm)
Svarande: Byrån för harmonisering inom den inre marknaden (varumärken, mönster och modeller)
Motpart vid överklagandenämnden: Telefónica O2 Germany GmbH & Co. OHG (München, Tyskland)
Sökandens yrkanden
Sökanden yrkar att förstainstansrätten ska
—
ogiltigförklara det angripna beslutet av andra överklagandenämnden vid harmoniseringsbyrån i ärende R 794/2008-2,
—
förplikta svaranden att ersätta kostnaderna för förfarandet vid harmoniseringsbyrån, och
—
förplikta svaranden att ersätta rättegångskostnaderna.
Grunder och huvudargument
Sökande av gemenskapsvarumärke: Sökanden
Sökt gemenskapsvarumärke: Ordmärket ”eneloop” för varor i klass 9 (ansökan nr 4 620 225)
Innehavare av det varumärke eller kännetecken som åberopats som hinder för registrering i invändningsförfarandet: Telefónica O2 Germany GmbH & Co. OHG
Varumärke eller kännetecken som åberopats som hinder för registrering: Bland annat det tyska ordmärket ”LOOP” för varor och tjänster i klasserna 9, 38 och 42 (varumärke nr 30 416 654,5)
Invändningsenhetens beslut: Bifall till invändningen
Överklagandenämndens beslut: Avslag på överklagandet
Grunder: Åsidosättande av artikel 8.1 b i förordning (EG) nr 207/2009 (1), då det inte föreligger någon risk för förväxling mellan de motstående varumärkena.
(1) Rådets förordning (EG) nr 207/2009 av den 26 februari 2009 om gemenskapsvarumärken (kodifierad version) (EUT L 78, s. 1).
Full & Egal Universal Law Academy