16.1.2010
RO
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene
C 11/34
Acțiune introdusă la 6 noiembrie 2009 — Simba Toys/OAPI — Seven Towns (Reprezentare tridimensională a unei jucării cubice)
(Cauza T-450/09)
2010/C 11/64
Limba în care a fost formulată acțiunea: engleza
Părțile
Reclamantă: Simba Toys GmbH & Co. KG (Fürth, Germania) (reprezentant: O. Ruhl, avocat)
Pârât: Oficiul pentru Armonizare în cadrul Pieței Interne (mărci, desene și modele industriale)
Cealaltă parte în procedura care s-a aflat pe rolul camerei de recurs: Seven Towns Ltd (Londra, Regatul Unit)
Concluziile reclamantei
—
Anularea Deciziei Camerei a doua de recurs a Oficiului pentru Armonizare în cadrul Pieței Interne (mărci, desene și modele industriale) din 1 septembrie 2009 din cauza R 1526/2008-2 și
—
obligarea pârâtului și a celeilalte părți în procedura care s-a aflat pe rolul camerei de recurs la plata cheltuielilor de judecată ocazionate de procedura de recurs și a celor efectuate în procedura în fața Tribunalului.
Motivele și principalele argumente
Marca comunitară înregistrată care a făcut obiectul unei cereri de declarare a nulității: o reprezentare tridimensională a unei jucării cubice pentru produse din clasa 28.
Titularul mărcii comunitare: cealaltă parte în procedura care s-a aflat pe rolul camerei de recurs.
Partea care solicită declararea nulității mărcii comunitare:reclamanta.
Decizia diviziei de anulare: respinge cererea de declarare a nulității.
Decizia camerei de recurs: respinge recursul.
Motivele invocate: încălcarea articolului 7 alineatul (1) literele (b), (c) și (e) din Regulamentul nr. 207/2009 al Consiliului, întrucât camera de recurs a apreciat în mod greșit motivele absolute de refuz prezentate de reclamantă; încălcarea articolului 75 din Regulamentul nr. 207/2009 al Consiliului, întrucât camera de recurs nu a motivat de ce nu a admis existența cauzei de decădere potrivit articolului 7 alineatul (1) litera (c) din regulamentul menționat; încălcarea articolului 76 alineatul (1) din Regulamentul nr. 207/2009 al Consiliului, întrucât camera de recurs nu a identificat pe deplin caracteristicile mărcii care face obiectul cererii de declarare a nulității și nu a luat în considerare anumite caracteristici ale respectivei mărci.
Full & Egal Universal Law Academy