22.10.2011
SV
Europeiska unionens officiella tidning
C 311/10
Domstolens dom (första avdelningen) av den 8 september 2011 (begäran om förhandsavgörande från Conseil d’État — Belgien) — European Air Transport SA mot Collège d’environnement de la Région de Bruxelles-Capitale, Région de Bruxelles-Capitale
(Mål C-120/10) (1)
(Luftfart - Direktiv 2002/30/EG - Bullerbetingade driftsrestriktioner vid flygplatser i gemenskapen - Gränser för bullernivån som ska iakttas när flygplan flyger över stadsområden intill en flygplats)
2011/C 311/13
Rättegångsspråk: franska
Hänskjutande domstol
Conseil d’État
Parter i målet vid den nationella domstolen
Klagande: European Air Transport SA
Motpart: Collège d’environnement de la Région de Bruxelles-Capitale, Région de Bruxelles-Capitale
Saken
Begäran om förhandsavgörande — Conseil d’État — Tolkningen av artiklarna 2 e, 4.4 och 6.2 i Europaparlamentets och rådets direktiv 2002/30/EG av den 26 mars 2002 om regler och förfaranden för att av bullerskäl införa driftsrestriktioner vid flygplatser i gemenskapen (EGT L 85, s. 40) — Bullergränser som ska iakttas när flygplan flyger över stadsområden intill en flygplats — Begreppet driftsrestriktioner — Restriktioner som införts för luftfartyg som uppfyller bullernorm med liten marginal — Möjlighet att införa sådana restriktioner beroende på bullernivån som uppmätts på marken — Den inverkan som konventionen om internationell civil luftfart (Chicagokonventionen) har
Domslut
Artikel 2 e i Europaparlamentets och rådets direktiv 2002/30/EG av den 26 mars 2002 om regler och förfaranden för att av bullerskäl införa driftsrestriktioner vid flygplatser i gemenskapen ska tolkas så, att en driftsrestriktion är ett absolut eller tidsbegränsat förbud varigenom ett civilt jetdrivet underljudsflygplan nekas tillträde till en flygplats i en medlemsstat i unionen. Följaktligen utgör en nationell miljölagstiftning innehållande gränsvärden för buller som uppmätts på marken, vilka ska iakttas vid flygning över områden intill flygplatsen, inte i sig en driftsrestriktion i den mening som avses i bestämmelsen, såvida lagstiftningen inte — med hänsyn till dess ekonomiska, tekniska och rättsliga sammanhang — kan få samma följder som ett förbud att tillträda nämnda flygplats.
(1) EUT C 148, 5.6.2010.
Full & Egal Universal Law Academy