5.5.2012
DA
Den Europæiske Unions Tidende
C 133/4
Domstolens dom (Første Afdeling) af 22. marts 2012 — Génesis Seguros Generales Sociedad Anónima de Seguros y Reaseguros (GENESIS) mod Boys Toys SA og Administración del Estado (anmodning om præjudiciel afgørelse fra Tribunal Supremo — Spanien)
(Sag C-190/10) (1)
(EF-varemærker - definition og erhvervelse - ældre varemærke - nærmere bestemmelser om indgivelse - elektronisk indgivelse - form, der gør det muligt med bestemthed at fastslå dagen, timen og minuttet for indgivelsen af ansøgningen)
2012/C 133/06
Processprog: spansk
Den forelæggende ret
Tribunal Supremo
Parter i hovedsagen
Sagsøger: Génesis Seguros Generales Sociedad Anónima de Seguros y Reaseguros (GENESIS)
Sagsøgte: Boys Toys SA og Administración del Estado
Sagens genstand
Anmodning om præjudiciel afgørelse — Tribunal Supremo — fortolkning af artikel 27 i Rådets forordning nr. 40/94 af 20. december 1993 om EF-varemærker (EFT 1994 L 11, s. 1) — definition på og erhvervelse af EF-varemærker — prioritet — former for indgivelse — form (e-mail) der gør det muligt med bestemthed at fastslå dagen, timen og minuttet for indgivelsen af ansøgningen
Konklusion
Artikel 27 i Rådets forordning (EF) nr. 40/94 af 20. december 1993 om EF-varemærker, som ændret ved Rådets forordning (EF) nr. 1992/2003 af 27. oktober 2003, skal fortolkes således, at den ikke tillader, at der ikke alene tages hensyn til dagen, men også til timen og minuttet for indgivelsen af ansøgningen om registrering af et EF-varemærke ved Kontoret for Harmonisering i det Indre Marked (Varemærker og Design) (KHIM) med henblik på at bestemme et varemærkes prioritet i forhold til et nationalt varemærke, hvis registrering der er ansøgt om samme dag, når ansøgningstimen og minuttet ifølge den nationale lovgivning, der regulerer registreringen af sidstnævnte varemærke, i denne henseende er relevante forhold.
(1) EUT C 195 af 17.7.2010.
Full & Egal Universal Law Academy