28.1.2012
DA
Den Europæiske Unions Tidende
C 25/15
Domstolens dom (Fjerde Afdeling) af 17. november 2011 — Deo Antoine Homawoo mod GMF Assurances SA (anmodning om præjudiciel afgørelse fra High Court of Justice (Queen’s Bench Division) — Det Forenede Kongerige)
(Sag C-412/10) (1)
(Retligt samarbejde på det civilretlige område - lovvalgsregler for forpligtelser uden for kontrakt - forordning (EF) nr. 864/2007 - tidsmæssigt anvendelsesområde)
2012/C 25/23
Processprog: engelsk
Den forelæggende ret
High Court of Justice (Queen’s Bench Division)
Parter i hovedsagen
Sagsøger: Deo Antoine Homawoo
Sagsøgt: GMF Assurances SA
Sagens genstand
Anmodning om præjudiciel afgørelse — High Court of Justice (Queen’s Bench Division) — fortolkning af artikel 15, litra c), artikel 31 og 32 i Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 864/2007, af 11. juli 2007 om lovvalgsregler for forpligtelser uden for kontrakt (Rom II-forordningen) (EUT L 199, s. 40) samt af artikel 297 TEUF — tidsmæssigt anvendelsesområde — rækkevidden af den lov, der skal anvendes på skadevoldende begivenheder
Konklusion
Artikel 31 og 32 i Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 864/2007 af 11. juli 2007 om lovvalgsregler for forpligtelser uden for kontrakt (Rom II-forordningen), sammenholdt med artikel 297 TEUF, skal fortolkes således, at en national ret er forpligtet til udelukkende at anvende denne forordning på skadevoldende begivenheder, der har fundet sted fra den 11. januar 2009, og at tidspunktet for erstatningssøgsmålets anlæggelse og tidspunktet for en afgørelse vedrørende den anvendelige lovgivning truffet af den ret, som sagen er indbragt for, ikke har betydning med hensyn til fastlæggelsen af denne forordnings tidsmæssige anvendelsesområde.
(1) EUT C 301 af 6.11.2010.
Full & Egal Universal Law Academy