Unionin yleisen tuomioistuimen tuomio (kuudes jaosto) 15.6.2011 – Graf-Syteco vastaan SMHV – Teco Electric & Machinery (SYTECO)
(asia T-229/10)
Yhteisön tavaramerkki – Väitemenettely – Hakemus sanamerkin SYTECO rekisteröimiseksi yhteisön tavaramerkiksi – Aikaisemmat kansalliset tavaramerkit ja Benelux-kuviomerkit TECO – Suhteelliset hylkäysperusteet – Sekaannusvaaraa ei ole – Merkit eivät ole samankaltaisia – Asetuksen (EY) N:o 207/2009 8 artiklan 1 kohdan b alakohta – Rekisteröinnin osittainen hylkääminen
Yhteisön tavaramerkki – Yhteisön tavaramerkin määritelmä ja hankkiminen – Suhteelliset hylkäysperusteet – Väite, jonka on tehnyt sellaisen aikaisemman tavaramerkin haltija, joka on sama tai samankaltainen kuin haettu tavaramerkki ja joka on rekisteröity samoja tai samankaltaisia tavaroita tai palveluja varten – Sekaannusvaara haetun tavaramerkin ja aikaisemman tavaramerkin välillä (Neuvoston asetuksen N:o 207/2009 8 artiklan 1 kohdan b alakohta) (ks. 24–27 ja 41 kohta)
Aihe
Kanne SMHV:n ensimmäisen valituslautakunnan 18.2.2010 tekemästä päätöksestä (asia R 230/2009-1), joka koskee Teco Electric & Machinery Co. Ltd:n ja Graf-Syteco GmbH & Co. KG:n välistä väitemenettelyä
Asian tiedot
Yhteisön tavaramerkin hakija:
Graf-Syteco GmbH & Co. KG
Haettu yhteisön tavaramerkki:
Sanamerkki SYTOCO luokkiin 9, 37 ja 42 kuuluvia tavaroita ja palveluja varten – rekisteröintihakemus nro 5061494
Sen tavaramerkin tai merkin haltija, johon väitemenettelyssä on vedottu:
Teco Electric & Machinery Co. Ltd
Tavaramerkki tai merkki, johon väitemenettelyssä on vedottu:
Neljä kansallista kuviomerkkiä, joissa on sanan osa ”TECO”, luokkiin 7, 9 ja 11 kuuluvia tavaroita varten
Väiteosaston ratkaisu:
Väitteen osittainen hyväksyminen
Valituslautakunnan ratkaisu:
Valituksen hylkääminen
Ratkaisu
1)
Kanne hylätään.
2)
Graf-Syteco GmbH & Co. KG velvoitetaan korvaamaan oikeudenkäyntikulut
Full & Egal Universal Law Academy