26.1.2013
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 26/7
Unionin tuomioistuimen tuomio (kolmas jaosto) 29.11.2012 (Consiglio di Staton (Italia) esittämät ennakkoratkaisupyynnöt) — Econord Spa v. Comune di Cagno ja Comune di Varese (C-182/11), sekä Econord Spa v. Comune di Solbiate ja Comune di Varese (C-183/11)
(Yhdistetyt asiat C-182/11 ja C-183/11) (1)
(Julkiset palveluhankinnat - Direktiivi 2004/18/EY - Hankintaviranomainen, joka käyttää siitä oikeudellisesti erilliseen sopimuspuoleksi valittuun yksikköön vastaavaa määräysvaltaa kuin omiin yksikköihinsä - Velvollisuutta järjestää hankintamenettely unionin oikeuden sääntöjen mukaan ei ole (ns. in house -hankintamenettely) - Sopimuspuoleksi valittu yksikkö, johon useat alueelliset julkisyhteisöt käyttävät yhteistä määräysvaltaa - Edellytykset ”in house” -hankintamenettelyn soveltamiseksi)
2013/C 26/12
Oikeudenkäyntikieli: italia
Ennakkoratkaisuja pyytänyt tuomioistuin
Consiglio di Stato
Pääasian asianosaiset
Kantaja: Econord Spa
Vastaajat: Comune di Cagno ja Comune di Varese (asiassa C-182/11) sekä Comune di Solbiate ja Comune di Varese (asiassa C-183/11)
Oikeudenkäynnin kohde
Ennakkoratkaisupyynnöt — Consiglio di Stato — SEUT 49 artiklan ja SEUT 56 artiklan tulkinta — Julkisia palveluhankintoja koskevien sopimusten tekomenettelyt — Sopimuksen tekeminen ilman tarjouspyyntöä — Kaksi viranomaista ovat antaneet muodollista tarjouskilpailua järjestämättä julkisen puhtaanapitopalvelun hoitamisen sellaisen osakeyhtiön tehtäväksi, jonka osakkeita sopimuksen tekevät viranomaiset omistavat — Toisella kyseisistä viranomaisista ei ole todellista määräysvaltaa sopimuspuolena olevaan yhtiöön
Tuomiolauselma
Kun useat viranomaiset perustavat hankintaviranomaisen ominaisuudessaan yhdessä yksikön, jonka tehtäväksi annetaan näille viranomaisille kuuluva julkisen palvelun tehtävä, tai kun viranomainen liittyy tällaiseen yksikköön, unionin tuomioistuimen oikeuskäytännössä asetettu edellytys, jonka mukaan näiden viranomaisten, jotta ne vapautetaan velvollisuudestaan aloittaa unionin oikeussääntöjen mukainen julkisia hankintasopimuksia koskeva tekomenettely, on yhdessä käytettävä tähän yksikköön vastaavaa määräysvaltaa kuin ne käyttävät omiin yksikköihinsä, täyttyy, kun jokainen näistä viranomaisista omistaa osan kyseisestä yksiköstä ja osallistuu sen johtaviin elimiin.
(1) EUVL C 211, 16.7.2011.
Full & Egal Universal Law Academy