3.8.2013
NL
Publicatieblad van de Europese Unie
C 225/5
Arrest van het Hof (Eerste kamer) van 16 mei 2013 (verzoek om een prejudiciële beslissing ingediend door het Landgericht Düsseldorf (Duitsland) — Melzer/MF Global UK Ltd
(Zaak C-228/11) (1)
(Justitiële samenwerking in burgerlijke zaken - Bijzondere bevoegdheid ten aanzien van verbintenissen uit onrechtmatige daad - Grensoverschrijdende deelneming van meerdere personen aan eenzelfde onrechtmatige daad - Mogelijkheid om territoriale bevoegdheid te baseren op plaats waar andere veroorzaker van schade dan verweerder heeft gehandeld („wechselseitige Handlungsortzurechnung”))
2013/C 225/07
Procestaal: Duits
Verwijzende rechter
Landgericht Düsseldorf
Partijen in het hoofdgeding
Verzoekende partij: Melzer
Verwerende partij: MF Global UK Ltd
Voorwerp
Verzoek om een prejudiciële beslissing — Landgericht Düsseldorf — Uitlegging van artikel 5, punt 3, van verordening (EG) nr. 44/2001 van de Raad van 22 december 2000 betreffende de rechterlijke bevoegdheid, de erkenning en de tenuitvoerlegging van beslissingen in burgerlijke en handelszaken (PB L 12, blz. 1) — Bijzondere bevoegdheden ten aanzien van verbintenissen uit onrechtmatige daad — Vaststelling van de territoriale bevoegdheid om kennis te nemen van een schadevordering bij grensoverschrijdende deelneming van meerdere personen aan eenzelfde onrechtmatige daad — Mogelijkheid om territoriale bevoegdheid te baseren op plaats waar andere veroorzaker van schadebrengende feit dan verweerder heeft gehandeld
Dictum
Artikel 5, punt 3, van verordening (EG) nr. 44/2001 van de Raad van 22 december 2000 betreffende de rechterlijke bevoegdheid, de erkenning en de tenuitvoerlegging van beslissingen in burgerlijke en handelszaken moet aldus worden uitgelegd dat op grond van deze bepaling uit de plaats van de handeling die een van de veronderstelde veroorzakers van schade — die geen partij is bij het geding — te laste wordt gelegd, geen rechterlijke bevoegdheid ten aanzien van een andere veronderstelde veroorzaker van deze schade — die niet heeft gehandeld in het rechtsgebied van het aangezochte gerecht — kan worden afgeleid.
(1) PB C 211 van 16.7.2011
Full & Egal Universal Law Academy