24.11.2012
NL
Publicatieblad van de Europese Unie
C 366/17
Arrest van het Hof (Vierde kamer) van 4 oktober 2012 (verzoek om een prejudiciële beslissing ingediend door de Conseil d’État — Frankrijk) — Société ED et F Man Alcohols/Office national interprofessionnel des fruits, des légumes, des vins et de l'horticulture (VINIFLHOR)
(Zaak C-669/11) (1)
(Bescherming van financiële belangen van Unie - Verordening (EG, Euratom) nr. 2988/95 - Materiële werkingssfeer - Begrip „aantasting van financiële belangen van Unie” - Gewone openbare inschrijving met oog op uitvoer van alcohol uit wijnbouwproducten die in bezit is van interventiebureaus - Uitvoer van partijen alcohol uit Unie na verstrijken van gestelde termijn - Verbeurte van honoreringszekerheid - Administratieve maatregelen - Administratieve sancties - Verordening (EG) nr. 360/95 - Verordening (EG) nr. 1623/2000 - Retroactieve toepassing van minst strenge sanctie)
2012/C 366/28
Procestaal: Frans
Verwijzende rechter
Conseil d’État
Partijen in het hoofdgeding
Verzoekende partij: Société ED et F Man Alcohols
Verwerende partij: Office national interprofessionnel des fruits, des légumes, des vins et de l'horticulture (VINIFLHOR)
Voorwerp
Verzoek om een prejudiciële beslissing — Conseil d'État — Uitlegging van artikel 5, lid 5, van verordening (EG) nr. 360/95 van de Commissie van 22 februari 1995 tot opening van gewone openbare inschrijvingen voor de verkoop, met het oog op uitvoer, van alcohol uit wijnbouwproducten die in het bezit is van de interventiebureaus (PB L 41, blz. 14), van artikel 91, lid 12, van verordening (EG) nr. 1623/2000 van de Commissie van 25 juli 2000 tot vaststelling van de uitvoeringsbepalingen met betrekking tot de marktmechanismen als bedoeld in verordening (EG) nr. 1493/1999 houdende een gemeenschappelijke ordening van de wijnmarkt (PB L 194, blz. 45), van artikel 1 van verordening (EG, Euratom) nr. 2988/95 van de Raad van 18 december 1995 betreffende de bescherming van de financiële belangen van de Europese Gemeenschappen (PB L 312, blz. 1), alsook van de bepalingen van verordening (EEG) nr. 377/93 van de Commissie van 12 februari 1993 tot vaststelling van de uitvoeringsbepalingen voor de afzet van alcohol die is verkregen bij distillatie als bedoeld in de artikelen 35, 36 en 39 van verordening (EEG) nr. 822/87 van de Raad en die in het bezit is van de interventiebureaus (PB L 43, blz. 6) en van verordening (EEG) nr. 2220/85 van de Commissie van 22 juli 1985 tot vaststelling van gemeenschappelijke uitvoeringsbepalingen inzake de regeling voor het stellen van zekerheden voor landbouwproducten (PB L 205, blz. 5) — Verkoop, met het oog op uitvoer, via gewone openbare inschrijvingen van alcohol uit wijnbouwproducten die in het bezit is van de interventiebureaus met het oog op een uiteindelijk gebruik in de brandstofsector — Overschrijding van de uitvoertermijn door de koper — Administratieve sancties of maatregelen van een andere aard — Tekortkoming waardoor de Uniebegroting kan worden benadeeld
Dictum
1)
De niet-naleving door een marktdeelnemer van de termijn die is vastgesteld voor de uitvoer van de hoeveelheden alcohol die hem werden toegewezen via een door de Europese Commissie georganiseerde openbare inschrijvingsprocedure, zoals die welke wordt geregeld door verordening (EG) nr. 360/95 van de Commissie van 22 februari 1995 tot opening van gewone openbare inschrijvingen voor de verkoop, met het oog op uitvoer, van alcohol uit wijnbouwproducten die in het bezit is van de interventiebureaus, vormt een „onregelmatigheid” in de zin van verordening (EG, Euratom) nr. 2988/95 van de Raad van 18 december 1995 betreffende de bescherming van de financiële belangen van de Europese Gemeenschappen.
2)
De volledige of gedeeltelijke verbeurte van een honoreringszekerheid, zoals die waarin is voorzien bij artikel 5, lid 5, van verordening (EG) nr. 360/95, of van een zekerheid die ter waarborging van de uitvoer binnen de voorgeschreven termijnen is gesteld, zoals die waarin is voorzien bij artikel 91, lid 12, van verordening (EG) nr. 1623/2000 van de Commissie van 25 juli 2000 tot vaststelling van de uitvoeringsbepalingen met betrekking tot de marktmechanismen als bedoeld in verordening (EG) nr. 1493/1999 houdende een gemeenschappelijke ordening van de wijnmarkt, valt onder het begrip „administratieve sanctie” in de zin van artikel 5 van verordening nr. 2988/95.
3)
In omstandigheden als die van het hoofdgeding vormt artikel 5, lid 5, van verordening nr. 360/95 de nodige rechtsgrondslag om een sanctie op te leggen die bestaat in de volledige of gedeeltelijke verbeurte van een honoreringszekerheid.
4)
In omstandigheden als die van het hoofdgeding moet artikel 2, lid 2, van verordening nr. 2988/95 aldus worden uitgelegd dat de nationale autoriteiten, bij de bestraffing van de niet-naleving van de termijn die is vastgesteld voor de uitvoer naar Brazilië van de hoeveelheden alcohol die overeenkomstig verordening nr. 360/95 via een openbare inschrijving zijn verkregen, de sanctie dienen toe te passen waarin is voorzien bij artikel 5, lid 5, van deze laatste verordening, en niet de sanctie van artikel 91, lid 12, van verordening nr. 1623/2000.
(1) PB C 89 van 24.3.2012.
Full & Egal Universal Law Academy