10.3.2012
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 73/11
Unionin tuomioistuimen määräys (kahdeksas jaosto) 9.12.2011 (Rechtbank van eerste aanleg te Bruggen (Belgia) esittämä ennakkoratkaisupyyntö) — Connoisseur Belgium BVBA v. Belgian valtio
(Asia C-69/11) (1)
(Työjärjestyksen 104 artiklan 3 kohdan ensimmäinen alakohta - Kuudes arvonlisäverodirektiivi - 11 artiklan A kohdan 1 alakohdan a alakohta - Veron peruste - Kustannukset, joita verovelvollinen ei ole laskuttanut)
2012/C 73/19
Oikeudenkäyntikieli: hollanti
Ennakkoratkaisua pyytänyt tuomioistuin
Rechtbank van eerste aanleg te Brugge
Asianosaiset
Kantaja: Connoisseur Belgium BVBA
Vastaaja: Belgian valtio
Oikeudenkäynnin kohde
Ennakkoratkaisupyyntö — Rechtbank van eerste aanleg te Brugge — Jäsenvaltioiden liikevaihtoverolainsäädännön yhdenmukaistamisesta — yhteinen arvonlisäverojärjestelmä: yhdenmukainen määräytymisperuste — 17.5.1977 annetun kuudennen neuvoston direktiivin 77/388/ETY (EYVL L 145, s. 1) 11 artiklan A kohdan 1 alakohdan a alakohdan ja yhteisestä arvonlisäverojärjestelmästä 28.11.2006 annetun neuvoston direktiivin 2006/112/EY (EUVL L 347, s. 1) 73 artiklan tulkinta — Huviveneiden vuokraus — Veneet vuokralle antavan yrityksen ja veneet vuokralle ottavan yrityksen välinen sopimus kustannusten jakamisesta — Mahdollisuus laskuttaa tietyt kustannukset vuokralle ottavalta yritykseltä — Laskutusta ei ole suoritettu — Kansallinen säännös, jossa edellytetään arvonlisäveron maksamista kustannuksista, joita ei ole laskutettu
Määräysosa
Jäsenvaltioiden liikevaihtoverolainsäädännön yhdenmukaistamisesta — yhteinen arvonlisäverojärjestelmä: yhdenmukainen määräytymisperuste — 17.5.1977 annetun kuudennen neuvoston direktiivin 77/388/ETY 11 artiklan A kohdan 1 alakohdan a alakohtaa on tulkittava siten, että pääasian kaltaisissa olosuhteissa arvonlisäveroa ei ole maksettava niistä kustannuksista tai määristä, jotka verovelvollinen olisi sopimuksen perusteella voinut laskuttaa sopimuskumppaniltaan, mutta ei ole näin tehnyt.
(1) EUVL C 145, 14.5.2011.
Full & Egal Universal Law Academy