9.7.2011
DA
Den Europæiske Unions Tidende
C 204/12
Anmodning om præjudiciel afgørelse indgivet af Landgericht Frankfurt am Main (Tyskland) den 28. marts 2011 — Condor Flugdienst GmbH mod Jürgen Dörschel
(Sag C-151/11)
2011/C 204/23
Processprog: tysk
Den forelæggende ret
Landgericht Frankfurt am Main
Parter i hovedsagen
Appellant: Condor Flugdienst GmbH
Appelindstævnt: Jürgen Dörschel
Præjudicielle spørgsmål
1)
Har en passager krav på en kompensation i henhold til forordningens artikel 7 (1), hvis flyvningen efter planmæssig start afbrydes og flyet vender tilbage til afgangslufthavnen, før det når ankomstlufthavnen og herefter atter starter med en forsinkelse, der er relevant med hensyn til ydelse af kompensation?
2)
Foreligger der allerede en afbrydelse, hvis transporthandlingen ikke fortsættes, efter at flydørene er blevet lukket? Fra hvornår er der tale om, at starten ikke er forsinket, men at starten er blevet afbrudt?
(1) Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 261/2004 af 11.2.2004 om fælles bestemmelser om kompensation og bistand til luftfartspassagerer ved boardingafvisning og ved aflysning eller lange forsinkelser og om ophævelse af forordning (EØF) nr. 295/91 (EFT L 46, s. 1).
Full & Egal Universal Law Academy