22.10.2011
DA
Den Europæiske Unions Tidende
C 311/22
Appel iværksat den 11. august 2011 af Republikken Polen til prøvelse af dom afsagt af Retten (Syvende Afdeling) den 23. maj 2011 i sag T-226/10, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej mod Kommissionen
(Sag C-423/11 P)
2011/C 311/38
Processprog: polsk
Parter
Appellant: Republikken Polen (ved M. Szpunar)
De andre parter i appelsagen: Europa-Kommissionen og Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej
Appellanten har nedlagt følgende påstande
—
Dom afsagt af Den Europæiske Unions Ret den 23. maj 2011 i sag T-226/10 ophæves i det hele.
Anbringender og væsentligste argumenter
Grunden til afvisningen af søgsmålet var, at advokaterne (radcowie prawni) som repræsenterede Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (præsidenten for kontoret for elektronisk kommunikation) stod i et ansættelsesforhold til kontoret, hvilket ifølge Retten udelukkede, at sagsøger kunne blive repræsenteret ved dem. Republikken Polens regering har i forhold til den appellerede dom gjort følgende påstande gældende:
For det første har Retten tilsidesat artikel 19, stk. 3 og 4, i statutten for Domstolen, idet den har fortolket denne bestemmelse forkert. Den Europæiske Unions retsforskrifter harmoniserer ikke tilladelige former for juridiske tjenesteydelser. Statuttens artikel 19 indeholder ligeledes ingen begrænsninger i den henseende, men henviser derimod til nationale retsforskrifter. Republikken Polen er af den opfattelse, at statuttens artikel 19 ikke giver hjemmel til generelt og vilkårligt at fratage advokater, som yder juridisk bistand på grundlag af en arbejdskontrakt, retten til at repræsentere parter for Domstolen, idet polske retsforskrifter i fuldt omfang sikrer disse advokaters uafhængighed.
For det andet foreligger der en tilsidesættelse af proportionalitetsprincippet i henhold til artikel 5, stk. 4, TEU. Republikken Polens regering er af den opfattelse, at udelukkelse af en parts mulighed for at blive repræsenteret af advokat, som den er knyttet til gennem et ansættelsesforhold, går videre end det, der er nødvendigt for at nå målet med at sikre parterne levering af juridiske tjenester fra uafhængige jurister. Der findes mindre indskrænkende materielle og formelle midler, hvorved dette mål kan opnås, især nationale regler om principperne for erhvervsudøvelse og erhvervsetik.
For det tredje er der på grund af manglende begrundelse sket en rettergangsfejl. Efter Republikken Polens regerings opfattelse har Retten ikke begrundet sin dom i sag T-266/10 tilstrækkeligt, idet den ikke har nærmere har undersøgt særegenhederne ved det arbejdsforhold, som advokaterne havde med Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Full & Egal Universal Law Academy