14.1.2012
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 13/6
Kanne 28.10.2011 — Euroopan komissio v. Italian tasavalta
(Asia C-547/11)
2012/C 13/13
Oikeudenkäyntikieli: italia
Asianosaiset
Kantaja: Euroopan komissio (asiamiehet): B. Stromsky ja D. Grespan)
Vastaaja: Italian tasavalta
Vaatimukset
Komissio vaatii, että unionin tuomioistuin
—
toteaa, että
—
koska Italian tasavalta ei ole asetetussa määräajassa toteuttanut kaikkia Gardannen alueella, Shannonin alueella ja Sardiniassa alumiinioksidin valmistuksessa polttoaineena käytettävien kivennäisöljyjen vapauttamisesta valmisteverosta, jonka Ranska, Irlanti ja Italia ovat panneet täytäntöön, 7.12.2005 annetussa komission päätöksessä 2006/323/EY (jäljempänä päätös 2006/323) lainvastaiseksi ja yhteismarkkinoille soveltumattomaksi katsotun valtiontuen takaisin perimisen edellyttämiä toimenpiteitä, se on jättänyt noudattamatta kyseisen päätöksen 5 ja 6 artiklaan ja Euroopan unionin toiminnasta tehtyyn sopimukseen perustuvia velvoitteitaan
—
koska Italian tasavalta ei ole asetetussa määräajassa toteuttanut kaikkia Gardannessa, Shannonin alueella ja Sardiniassa alumiinioksidin valmistuksessa polttoaineena käytettävien kivennäisöljyjen valmisteverovapautuksesta, jonka Ranska, Irlanti ja Italia ovat myöntäneet, 7.2.2007 annetussa komission päätöksessä 2007/375/EY (jäljempänä päätös 2007/375) lainvastaiseksi ja yhteismarkkinoille soveltumattomaksi katsotun valtiontuen takaisin perimisen edellyttämiä toimenpiteitä, se on jättänyt noudattamatta kyseisen päätöksen 4 ja 6 artiklaan ja Euroopan unionin toiminnasta tehtyyn sopimukseen perustuvia velvoitteitaan
—
velvoittaa Italian tasavallan korvaamaan oikeudenkäyntikulut.
Oikeudelliset perusteet ja pääasialliset perustelut
Päätöksen 2006/323 täytäntöönpanolle asetettu määräaika päättyi 8.2.2006. Päätöksen 2007/375 täytäntöönpanolle asetettu määräaika päättyi 8.6.2007.
Italian tasavalta ei ole tähän päivään mennessä perinyt kyseisissä päätöksissä lainvastaiseksi katsottuja tukia kokonaan takaisin tai ilmoittanut komissiolle siitä, että tuet on peritty takaisin. Oikeudelliset vaikeudet, joihin Italia on viitannut perustellakseen päätösten täytäntöönpanon viivästymistä, eivät riitä siihen, että asiassa voitaisiin katsoa olevan kyse unionin tuomioistuimen oikeuskäytännössä tarkoitetusta täydellisestä mahdottomuudesta.
Komissio väittää tämän lisäksi, että Italia on ilmoittanut sille liian myöhään päätösten täytäntöönpanemiseksi aloitetun kansallisen menettelyn etenemisestä ja laiminlyönyt näin sille päätöksillä asetettua ilmoitusvelvollisuutta.
Full & Egal Universal Law Academy