3.8.2013
RO
Jurnalul Oficial al Uniunii Europene
C 225/31
Hotărârea Curții (Camera a zecea) din 6 iunie 2013 — Chafiq Ayadi/Comisia Europeană, Consiliul Uniunii Europene
(Cauza C-183/12 P) (1)
(Recurs - Politica externă și de securitate comună (PESC) - Măsuri restrictive împotriva anumitor persoane și entități care au legătură cu Osama ben Laden, cu rețeaua Al-Qaida și cu talibanii - Regulamentul (CE) nr. 881/2002 - Acțiune în anulare - Retragerea persoanei interesate de pe lista persoanelor și entităților în cauză - Interesul de a exercita acțiunea)
2013/C 225/52
Limba de procedură: engleza
Părțile
Recurent: Chafiq Ayadi (reprezentanți: P. Moser, QC și E. Grieves, barrister, mandatați de H. Miller, solicitor)
Celelalte părți din procedură: Comisia Europeană (reprezentanți: M. Konstantinidis, T. Scharf și E. Paasivirta, agenți), Consiliul Uniunii Europene (reprezentanți: E. Finnegan și G. Étienne, agenți)
Intervenientă în susținerea Comisiei: Irlanda (reprezentanți: E. Creedon, agent, asistat de E. Regan SC și de N. Travers, BL)
Obiectul
Recurs formulat împotriva Ordonanței Tribunalului (Camera a doua) din 31 ianuarie 2012, Chafiq Ayadi/Comisia Europeană (T-527/09) prin care Tribunalul a constatat că nu este necesar să se pronunțe asupra fondului cauzei în ceea ce privește acțiunea având ca obiect anularea în parte a Regulamentului (CE) nr. 954/2009 al Comisiei din 13 octombrie 2009 de modificare pentru a 114-a oară a Regulamentului (CE) nr. 881/2002 al Consiliului de instituire a unor măsuri restrictive specifice împotriva anumitor persoane și entități care au legătură cu Osama ben Laden, cu rețeaua Al-Qaida și cu talibanii (JO L 269, p. 20) — Retragerea persoanei interesate de pe lista persoanelor și entităților în cauză
Dispozitivul
1.
Anulează Ordonanța Tribunalului Uniunii Europene din 31 ianuarie 2012, Ayadi/Comisia (T-527/09), întrucât prin aceasta s-a decis că nu mai este necesar să se pronunțe asupra fondului acțiunii în anulare formulate în fața sa de domnul Chafiq Ayadi.
2.
Trimite cauza spre rejudecare la Tribunalul Uniunii Europene pentru a se pronunța din nou cu privire la acțiunea în anulare formulată de domnul Chafiq Ayadi.
3.
Cererea privind cheltuielile de judecată se soluționează odată cu fondul.
(1) JO C 194, 30.6.2012.
Full & Egal Universal Law Academy