15.2.2014
FI
Euroopan unionin virallinen lehti
C 45/11
Unionin tuomioistuimen tuomio (kolmas jaosto) 28.11.2013 (Naczelny Sąd Administracyjnyn (Puola) esittämä ennakkoratkaisupyyntö) — Minister Finansów v. MDDP Sp. z o.o. Akademia Biznesu, Sp. komandytowa
(Asia C-319/12) (1)
(Arvonlisävero - Direktiivi 2006/112/EY - 132–134 ja 168 artikla - Vapautukset arvonlisäverosta - Voittoa tavoittelevien yksityisoikeudellisten laitosten tarjoamat koulutuspalvelut - Vähennysoikeus)
2014/C 45/19
Oikeudenkäyntikieli: puola
Ennakkoratkaisua pyytänyt tuomioistuin
Naczelny Sąd Administracyjny
Pääasian asianosaiset
Kantaja: Minister Finansów
Vastaaja: MDDP sp. z o.o. Akademia Biznesu, sp. komandytowa
Oikeudenkäynnin kohde
Ennakkoratkaisupyyntö — Naczelny Sad Administracyjny — Yhteisestä arvonlisäverojärjestelmästä 28.11.2006 annetun neuvoston direktiivin 2006/112/EY (EUVL L 347, s. 1) 132 artiklan 1 kohdan i alakohdan ja 133, 134 ja 168 artiklan tulkinta — Kansallinen lainsäädäntö, jossa säädetään direktiivin vastaisesti voittoa tavoittelevien yksityisoikeudellisten laitosten tarjoamien koulutuspalvelujen vapauttamisesta arvonlisäverosta — Ostoihin sisältyvän arvonlisäveron vähennysoikeuden epääminen tällaiselta verovapautuksen saaneelta laitokselta
Tuomiolauselma
1)
Yhteisestä arvonlisäverojärjestelmästä 28.11.2006 annetun neuvoston direktiivin 2006/112/EY 132 artiklan 1 kohdan i alakohtaa sekä 133 ja 134 artiklaa on tulkittava siten, etteivät ne ole esteenä muiden kuin julkisten laitosten kaupallisessa tarkoituksessa tarjoamien koulutuspalvelujen vapauttamiselle arvonlisäverosta. Kyseisen direktiivin 132 artiklan 1 kohdan i alakohta on kuitenkin esteenä sille, että kaikki koulutuspalvelut vapautetaan yleisesti arvonlisäverosta ilman, että näitä palveluja tarjoavien muiden kuin julkisten laitosten tavoittelemat päämäärät otetaan huomioon.
2)
Verovelvollinen ei voi direktiivin 2006/112 168 artiklan tai sen kansallisen täytäntöönpanosäännöksen nojalla vedota ostoihin sisältyvän arvonlisäveron vähennysoikeuteen, jos sen myöhemmässä vaihdannan vaiheessa tarjoamat koulutuspalvelut eivät kansallisessa oikeudessa kyseisen direktiivin 132 artiklan 1 kohdan i alakohdan vastaisesti säädetyn verovapautuksen johdosta ole arvonlisäverollisia.
Kyseinen verovelvollinen voi kuitenkin vedota siihen, että mainittu verovapautus on ristiriidassa direktiivin 2006/112 132 artiklan 1 kohdan i alakohdan kanssa, jotta verovapautusta ei sovellettaisi verovelvolliseen, kun tätä ei objektiivisesti arvioituna voida pitää — vaikka otetaan huomioon kyseisessä säännöksessä jäsenvaltioille myönnetty harkintavalta — mainitussa säännöksessä tarkoitettuna laitoksena, joka tavoittelee julkisoikeudellisen opetuslaitoksen päämääriä vastaavia päämääriä, mikä on kansallisen tuomioistuimen tutkittava.
Viimeksi mainitussa tilanteessa kyseisen verovelvollisen tarjoamat koulutuspalvelut ovat arvonlisäverollisia ja verovelvollinen voi siis saada ostoihin sisältyvän arvonlisäveron vähennysoikeuden.
(1) EUVL C 287, 22.9.2012.
Full & Egal Universal Law Academy